Ani ne za měsíc si připomeneme páté výročí sestřelení letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur nad Ukrajinou. Při této katastrofě zemřelo všech 298 lidí na palubě.

Po téměř pěti letech vyšetřování mezinárodního vyšetřovacího týmu složeného z expertů z Holandska, Belgie, Austrálie, Ukrajiny a Malajsie došlo k prvním obviněním konkrétních osob. Rusko odmítlo být součástí tohoto týmu.

Vyšetřovatelé z tragédie viní ruské občany Igora Girkina (známého také jako Strelkov), Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Ukrajince Leonida Charčenka, který podporuje proruských povstalce.

Všichni obvinění budou pravděpodobně souzeni v nepřítomnosti, protože ruská a ukrajinská ústava zakazuje vydávání občanů do zahraničí. Ukrajinec Charčenko navíc pravděpodobně žije na separatisty ovládané části Donbasu. Soud by se měl začít devátého března 2020.

Malajsie však výsledky vyšetřování zpochybňuje . Její premiér Mahathir Mohamad tvrdí, že ve vyšetřování chybí důkazy, a že jde o protiruské spiknutí. I ruský prezident Vladimir Putin hovoří o tom, že jde jen o obvinění bez důkazů.

Důkazy však podle nizozemské prokuratury existují. Jsou jimi například nahrávky komunikace mezi proruské separatisty, na kterých se nejprve těší ze sestřelení ukrajinského vojenského letadla, ale když zjistili, že na zem spadl civilní stroj, pochopili svůj omyl.

Už loni investigativní tým novinářů Bellingcat zjistil, že letadlo bylo sestřeleno střelou BUK z území kontrolovaného separatisty rovněž, že odpalovací zařízení patřilo 53. brigádě protivzdušné obrany ruské armády umístěné při ruském městě Kursk.

Bellingcat přišel i tentoí se závěry vlastního vyšetřování. Podle novinářů z tohoto týmu se na sestřelení podílelo 12 mužů, mezi nimiž jsou i čtyři, jejichž obviňuje mezinárodní vyšetřovací tým.

Na sestřelení mají nést vinu příslušníci skupiny Vostok Alexander Chodakovskij a Alexander Semjonov, příslušníci bojové skupiny agenta ruské armádní rozvědky GRU Igor Bezler, Sergej Povljajev, Valerij Stelmach, Igor Ukrainec, povstalečtí velitelé Eduard Gilazov, Oleg Sarpy a již zmíněný Leonid Charčenko.

Seznam obviněných doplňuje zmiňovaný bývalý ministr obrany neuznané Doněcké lidové republiky Igor Girkin, podplukovník ruských výsadkářů v záloze Oleg Pulatov a veterán ruské armádní rozvědky GRU a zároveň bývalý šéf zpravodajských služeb neuznávání Doněcké lidové republiky Sergej Dubinskij. Právě Dubinskij si pravděpodobně objednal přepravu BUK-u ​​z Ruska na východní Ukrajinu.

I přes množícím se důkazy a obvinění Rusko svou spoluúčast na sestřelení letadla odmítá. I v tomto případě používají kremelská média taktiku zahlcení informačního prostoru svými verzemi a interpretacemi události, aby divák nebo čtenář nevěděl, čemu může věřit.

Rusové už tvrdili, že letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka, pak ukrajinská střela BUK. Letadlo měli sestřelit Ukrajinci v domnění, že v něm je Putin, jindy ho měli sestřelit náhodou.

Jednou z nejznámějších verzí je však ta s vymyšleným dispečerem „Carlosem“. Ruská televize RT udělala rozhovor s údajným španělským dispečerem z letiště Boryspil v Kyjevě „Carlosem“. „Carlos“ v tomto interview tvrdil, že let MH17 sestřelili Ukrajinci. „Carlos“ let MH17 prý sledoval a v jeho blízkosti prý viděl dvě ukrajinské letadla, která ho měla sestřelit.

Žádný španělský dispečer z Kyjeva, který viděl sestřelení, však neexistuje. Novináři z rádia Svobodná Evropa zjistili, že “Carlos” je ve skutečnosti kriminálník José Carlos Barrios Sanchez, jehož za podvody odsoudili ve Španělsku i v Rumunsku. Sanchez svou verzi události šířil i na Twitteru. Za své služby ve prospěch Kremlu měl dostat 48 tisíc dolarů, ačkoli RT takové obvinění odmítá. Verzi s „Carlosem“ použil dokonce i Putin v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem.