Lidé okolo Daniela Vávry se rozhodli, že budou udílet cenu za svobodu slova. V zemi, kde je svoboda slova garantována ústavou. Nominována byla například Jana Zwyrtek Hamplová. Bohužel jí k nominaci na cenu za svobodu slova nemůžeme pogratulovat osobně, protože nás zablokovala.

Hranice svobody slova je v ČR, stejně jako v ostatních zemích, limitována trestním zákoníkem. Může jít třeba o trestný čin „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“, jehož skutková podstata je širší než samotný název. Je totiž trestné, když někdo popírá, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit buď genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny nebo zločiny proti míru.

S tím, že je v Česku možné se otevřeně vyjadřovat k problémům a nedostatkům ve společnosti, souhlasí 71 procent lidí. Podle 62 procent je možné promlouvat do řešení problémů v domovské obci či městě. Podle většiny lidí (58 procent) je možné dosáhnout i svých oprávněných požadavků. Naopak s názorem, že občané mohou ovlivnit řešení celostátních problematik, souhlasí pouze pětina (21 procent) dotázaných. Svobodu slova v ČR hodnotí jako dobrou 44 procent lidí. Třetina nemá jasný názor a podle 22 procent je svoboda slova špatná.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.