Na sociálních sítích se začala šířit falešná citace předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, ve které má kritizovat návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Vojtěch Filip měl konkrétně uvést: “Jsme sice suverénní stát, ale jako malý desetimilionový národ si nemůžeme dovolit dělat politiku jak sami chceme. Se svými kolegy v Číně, se kterými máme úzké vztahy, budeme Vystrčila intenzivně řešit.” Citace měla být vyřčena 4. září 2020. Na sociálních sítích zmíněnou falešnou citaci sdíleli mimo jiných také někteří politici. Například poslanci KDU-ČSL Marián Jurečka a Jan Bartošek, senátor Marek Hilšer či politická strana Radostné Česko.

I přes veškerou snahu se nám nepodařilo dohledat, že by tento výrok byl předsedou KSČM vyřčen. Například vyhledávač Google najde jediný zdroj takového výroku komentář pod článkem na jednom z menších webů. V televizních vystoupeních nic takového neřekl, rovněž stranický tisk Haló noviny o takovém výroku neinformuje.

Je pravdou, že Vojtěch Filip se k návštěvě Miloše Vystrčila vyjádřil několikrát kriticky. Nejvíce v pořadu Události komentáře, kdy řekl větu, která se tomuto výroku může blížit: “Nemám žádné nadstandardní informace. S čínskými kolegy budu hovořit. Udržujeme kontakty jak na úrovni parlamentu, tak na úrovni stranické. Budu žádat to, že tento avanturismus jednoho politika v ČR nemůže znamenat, že pretrháme ty vazby.”

„Každý zástupce suverénního státu, když navštěvuje jinou zemi, začíná většinou v hlavním městě, a ne v její provincii. Podporu USA vnímám tak, že oni sami si to nedovolí, a tak tam místo sebe posílají někoho, kdo jim bude dělat šaška,“ řekl také. „Udělal si z nejvyšších ústavních činitelů blázny,“ prohlásil jindy. Výše uvedený výrok však s největší pravděpodobností nikdy neřekl a hodnotíme ho tedy jako falešný.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.