Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Výroba baterií do elektromobilů není ekologická, výpočty jsou však přehnané

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

I v českém prostředí se za pomoci automatického překladače šíří příspěvek, který udává, že k výrobě jedné baterie do elektromobilu (elektroauta) je potřeba „10 tun lithiové soli, 15 tun rudy kobaltu, 2 tuny rudy niklu a 12 tun rudy mědi. Příspěvek má jinak desetitisíce sdílení po celém světě.

Faktem je, že elektromobil (elektroauto) je sice považován za velmi ekologické řešení, ale má i obrácenou stranu. Těžba kobaltu, výroba baterie moc ekologická není. Jenže kobalt se těží jen na několika málo místech na světě. A často v podmínkách, které nejdou příliš dohromady s proklamacemi o udržitelném rozvoji, korporátní zodpovědnosti a ochraně životního prostředí. Britská televizní stanice Sky News zmapovala otřesné poměry v obřích dolech Katanga v Demokratické republice Kongo. V silně znečistěném prostředí pracují tisíce dětí, se kterými se navíc zachází jako s otroky. Některým jsou přitom teprve čtyři roky. Kobalt je lidskému zdraví nebezpečný. Způsobuje onemocnění plic a už pouhá konzumace rostlin, které vyrostly na zamořené půdě, může vést k průjmu, poškození štítné žlázy nebo selhání plic, píše Daily Mail, který o reportáži Sky News informoval.

Není však pravdou, že těchto surovin je třeba pro výrobu tolik. Například ve vozech BMW se nachází 6 kg lithia. Navíc vývoj baterií jde kupředu a baterie jsou čím dál lehčí a je třeba na ně méně surovin. Pro srovnání, u battery-packu s kapacitou 85 kWh u elektromobilu Tesla Model S se bavíme o hmotnosti přes 500 kilogramů, kdežto nové baterie od Sono Power se stejnou energetickou kapacitou váží pouhých asi 200 kilogramů.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Lenka Tarabová opět straší sraženinami. Google ukazuje, že je to džem

Lenka Tarabová ze spolku Resetheus je známa šířením dezinformací. Nyní si vymyslela, že sraženiny očkovaných…

32 minutami ago

Ne, Svaz sběračů lesních plodů opravdu nevznikne

Na sociálních sítích se šíří řada i bizarních hoaxů. Jeden z nich hovoří, že Piráti…

19 hodin ago

Miroslav Macek – de mortuis nil nisi veritas

Po smrti bývalého politika ODS Miroslava Macka byla zveřejněna mnohá pochvalná slova. Samozřejmé lze chápat,…

20 hodin ago

Ne, do litvínovského gymnázia nevnikl Ukrajinec

Zdá se, že někteří lidé mají potřebu na lidi z Ukrajiny svést úplně vše. V…

1 dnem ago

Existují důkazy, že za kauzou Vrbětice stojí Rusové. Rusko nespolupracovalo při vyšetřování

Předseda PRO se pro ruský Sputnik nechal slyšet, že policie nezákonně odložila kauzu Vrbětice. Rovněž…

2 dny ago

Nikdo nepopírá, že AZOV byl neonacistický. Už dávno ovšem není

Poslanec Jaroslav Foldyna se nechal slyšet, že prý dezinformace je v tomto případě nepohodlná pravda.…

2 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google