Gruzínská národní legie je vojenská jednotka složená převážně z gruzínských bojovníků, která působí na straně Ukrajiny v konfliktu s Ruskem. Byla založena v roce 2014 a v roce 2016 se stala součástí ukrajinské armády. Její velitel, Mamuka Mamulašvili, je známý svou aktivní účastí v bojích na Ukrajině. V poslední době se objevila obvinění, že Gruzínská legie má podíl na protivládních protestech na Slovensku. Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že tato jednotka spolupracuje s opozicí na organizaci protestů a plánování státního převratu. Podle Fica jsou organizátoři protestů napojeni na opoziční strany jako Progresivní Slovensko a Demokraté.

Na druhé straně ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) tato obvinění odmítá. V prohlášení uvedla, že v její struktuře neexistuje žádná jednotka s názvem “Gruzínská legie” a že velitel Mamulašvili není součástí ukrajinské armády ani rozvědky. Doposud se však nikde neobjevil žádný důkaz, který by jednoznačně tato tvrzení podpořil. Místo toho je zde jen spousta zamlžování a protlačování do slovenského informačního prostoru různých starších záležitostí, které mají sloužit jako důkazy o působení Gruzínců na Slovensku.

Na sociálních sítích nyní koluje dokument „Ucraina. Le verità nascoste“ (Ukrajina. Skryté pravdy), který v posledních dnech šíří především slovenská dezinfoscéna, ale i lidé ve vyšších státních funkcích. V tomto dokumentu novinář na volné noze Gian Micalessin tvrdí, že protesty v roce 2014 na ukrajinském náměstí Majdan byly organizovány Spojenými státy a přestřelka, která skončila mnoha oběťmi, se nekonala mezi policií a demonstranty, ale šlo o operaci zosnovanou bývalým gruzínským prezidentom Michailom Saakašvilim. Jeho tvrzení se zakládají hlavně na výpovědích tří Gruzínců, kteří prý byli posláni do Kyjeva, aby stříleli do demonstrantů a policie. Příkazy jim měl dávat právě Mamuka Mamulašvili, nynější velitel Gruzínské legie, která bojuje na Ukrajině.

Dokument byl odvysílán 15. listopadu 2017 na italském televizním kanálu Canale 5 v rámci programu Matrix a později sklidil úspěch zejména v proruských médiích. Následně se však stal předmětem kritiky a dodnes je označen několika agenturami ověřujícími fakta za hoax a to z několika důvodů:

➡️Nedostatek důvěryhodných důkazů: Rozhovory s údajnými gruzínskými odstřelovači nebyly podloženy nezávislými důkazy, které by potvrdily jejich tvrzení.

➡️Anonymita a neověřitelnost svědků: Osoby vystupující v dokumentu zůstaly anonymní, což znemožňuje ověřit jejich identitu a věrohodnost.

➡️Nesoulad s jinými vyšetřováními: Oficiální vyšetřování a zprávy o událostech na Majdanu neuvádějí žádné důkazy podporující tvrzení prezentovaná v dokumentu.

➡️Video obsahuje časové nesrovnalosti: V dokumentu, který tvrdí, že se odehrává během Majdanu jsou použity například záběry Mamulashviliho z tiskové konference z roku 2016.

➡️Možná zaujatá perspektiva: Dokumentu bylo vytčeno, že prezentuje narativy, které jsou v souladu s ruskou propagandou, což vyvolává pochybnosti o jeho objektivitě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.