Na Facebooku se velmi šíří výpověď další z loutek ruského režimu. Prý se jmenuje Oleg Carev (tak ho představují dezinformační weby), ve skutečnosti Oleg Carjov nebo Oleg Tsaryov. Carjov už není dávno poslanec ukrajinské parlamentu, jak ho předkládá příspěvek, který má tisíce sdílení a nemá žádné přesné informace o majetku ukrajinských politiků.

Carjov je jen další loutkou Ruska. Byl předsedou „parlamentu jednoty“ samozvané konfederace Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, tedy tzv. „parlamentu Novoruska“. Dne 20. května 2015 Carjov oznámil ukončení Novorossijské konfederace, pak pobýval na okupovaném Krymu. Po invazi na Ukrajinu se stal jednou z postav prezentujících proruské postoje a pravděpodobně se sním počítalo jako s jednou z tváří „nové Ukrajiny“ kdyby se Rusku podařilo obsadit Kyjev.

V příspěvku se píše, že například rodina Volodomyra Zelenského pobývá v zahraničí. Ve skutečnosti to není pravda.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.