Na Facebooku se bez uvedení zdrojů šíří příspěvek, který si pravděpodobně zcela vymyslel známý dezinformátor Aleš Svoboda. Jde o údajné plány Petra Pavla nebo jeho názory na důchody, daně, zdravotnictví a podobně. Ze všeho vychází, že Petr Pavel podporuje asociální reformy.

V prvé řadě, prezident republiky nerozhoduje ani o důchodové reformě, ani o daních, ani o sociálním systému. Že si pisatel „názory Pavla“ vymyslel je zřejmé například z toho, že mluví o 2leté mateřské dovolené ve smyslu jejího zkrácení. Ve skutečnosti v současné době mateřská dovolená trvá přibližně půl roku. V tomto případě by tedy šlo o prodloužení mateřské dovolené. Po půlroce pečující osoba čerpá rodičovský příspěvek, který je stejně vysoký bez ohledu na dobu čerpání.

Prošli jsme však přesto údajné zdroje, které Aleš Svoboda z Mělníka popisuje bez uvedení odkazů, nebo pasáže, kde to měl říci. Můžete se sami přesvědčit, že nic takového neřekl ani pro Seznam Zprávy, Reflex, ani na Novinkách.

Petr Pavel se samozřejmě vyjadřuje i k těmto otázkám a podporuje debatu o reformách. Aleš Svoboda si však vymyslel, že Petr Pavel je zastánce těch nejdrsnějších škrtů. Z žádného z rozhovorů nic takového nevyplývá.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.