Aktivista Ladislav Vrábel nebo senátorka Jana Zvrytek Hamplová sdíleli na Facebooku údajné vyjádření tenistky Anastasie Pavljučenkovové o nevpuštění do ČR. Vláda Petra Fialy (ODS) schválila usnesení zakazující účast ruských sportovců na sportovních akcích pořádaných na českém území. Usnesení se bezprostředně týká ruské tenistky Anastasii Pavljučenkové, a to i přesto, že ruskou vojenskou invazi na Ukrajině důrazně odsoudila. Že jí nebylo povoleno zúčastnit se Prague Open, dala vědět skrze Instagram. Svým fanouškům vzkázala, že se na ně těší na US Open.

Na sociálních sítích se však šíří i další údajné prohlášení tenistky, ve kterém se tvrdí, že ji na letišti čekali těžkooděnci nebo nebyla v Rusku 10 let. To však podle všeho není pravda. Na letišti ji těžkooděnci nečekali. „Není pravdou, že by na tenistku v Praze čekala zásahová jednotka nebo jiné jednotky rychlého nasazení. Vše se obešlo v klidu,“ napsalo nám policejní prezidium. Není také pravda, že byla ze země vyhoštěna. Nebyla do ČR vůbec vpuštěna.

Podle redaktora Reflexu Martina Bartkovského není pravdou ani to, že by tenistka v Rusku nebyla 10 let. Ještě nedávno prý přebírala vyznamenání za olympiádu v roce 2020.

Je však pravdou, že Pavljučenkovová patřila mezi první ruské sportovkyně, které se veřejně vyslovily proti válce na Ukrajině. Web Eurosport označil její prohlášení za jedno z nejsilnějších. „Tenis hraju odmalička. Celý život jsem reprezentovala Rusko. Je to můj domov a moje země. Ale teď jsem v naprostém strachu, stejně jako moji přátelé a rodina,“ uvedla tehdy na sociální síti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.