Na Facebooku se už delší dobu šíří, že Polsko nebo Irsko bude vydávat Ukrajině muže, kteří se vyhýbají vojenské službě. Dokonce se šíří falešný dokument oznamující deportaci z Irska.

K ničemu takovému nedochází ani v Polsku. Tiskový odbor polského ministerstva zahraničí oznámil, že zprávy o deportování Ukrajinců z Polska je smyšlené. Poukazuje navíc na to, že podobné fake news byly v Polsku zveřejněny už loni v červnu a polská vláda je rovněž dementovala. „Nepravdivý obsah zprávy, ve které se uvádí, že se Ukrajina obrátila na Polsko se žádostí o deportaci uprchlíků, získal teď i v minulosti obrovskou publicitu v polských i zahraničních médiích,“ uvedl mluvčí polské diplomacie Łukasz Jasina pro server demagog.org.pl.

V České republice, v Polsku i Irsku platí Evropské úmluvy o vydávání. Ta se však nevztahuje na čistě vojenské trestné činy. „Vydávání pro trestné činy vojenské, které nejsou obecnými trestnými činy, je vyloučeno z působnosti této Úmluvy,“ píše se v úmluvě. To samozřejmě neznamená, že pokud by někdo spáchal například vraždu a vyhýbal se vojenské službě, že by nebyl deportován. Na čistě vojenské trestné činy se však úmluva nevztahuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.