Administrátor stránek “Mačkáš mi hada, debile” na sociální síti Facebook, která je plná humoru a sarkasmu, se rozhodl zavtipkovat i ve směru migrační krize a v pondělí 19. 3. 2018 sdílel fotografii s textem:

 „UPRCHLÍCI V PRAZE!

Mají tu stanové městečko uprostřed hlavního města!!!!!! Jak je to možné???? Prý tu žádní nejsou!!!! TOTO JE PRAŽSKÁ NÁPLAVKA kde jsou UPRCHLÍCI!!!!!!!!!

KALOUSEK A SPOL NÁM LŽOU!!!!!!

SDÍLEJTE DOKUD TO SMAŽOU!!!!!!!!!!! SDÍLEJTE!!!!”

Během několika hodin se tato dezinformace začala šířit jako fakt a k dnešnímu dni má přes 3700 sdílení.

Na fotografii ve skutečnosti není Rašínovo nábřeží v Praze, ale Francie Canal Saint Martin. Což administrátor stránek později i uvedl v příspěvku, po tomto vyjádření se spustila vlna kritiky a vulgárních zpráv. Ve stanech na fotografii navíc nejsou zdaleka jen uprchlíci, ale také lidé bez domova. Na nedostatek sociálních bytů v Paříži upozorňoval například již stanový happening v roce 2007.

Jedná se tak o cílené šíření hoaxu, u kterého je ale velmi zajímavý výsledek. Zde můžeme krásně vidět, kolik lidí si informace vůbec neověřuje a jak se z pouhého vtipu může stát pro některé skutečnost, kterou nesmyslně šíří dál.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com