Na Facebooku se šíří příspěvek, který tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si koupil z peněz na podporu Ukrajiny luxusní majetek. To však není pravda. Některé z uvedených nemovitostí vlastnil už dávno, jiné nevlastní.

Je lehko dohledatelné, že zámek v Livadii si Zelenskyj koupil v roce 2019 a to za 10 milionů eur. Tedy dávno před napadení Ruska. Stejně tomu je například v případě vily v Itálii. Že by vlastnil nemovitost v Anglii, se nepodařilo dohledat. Nějaké nemovitosti si zde však pronajímá.

Lež ovšem tedy je, že Volodymyr Zelenskyj zpronevěřil pomoc Ukrajině po napadení. Je pravdou, že Zelenskyj vlastní mediální společnost, kdy jeho společnost Kvartal 95 produkovat televizní pořady pro ukrajinskou televizi 1+1, později pro televizi Inter. Právě díky tomuto podnikání nabyl velkého majetku. Je pravda, že Volodomyr Zelenskyj také figuruje v kauze Pandora Papers.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.