V prosinci se začal na Facebooku šířit podvrh dokumentu, podle kterého ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získal americké občanství. Z údajného dokumentu může někdo nabýt dojmu, že Zelenskyj je americkým občanem od 20. září 2023.

Věcí se zabýval fact-checkingový projekt Demagog.cz. „Při porovnání listiny s oficiálními vzory skutečných osvědčení (.pdf) o americkém státním občanství publikovanými americkou imigrační a naturalizační službou nebo s podobnými veřejně dostupnými osvědčeními si lze všimnout, že dokument se Zelenského fotografií obsahuje několik chyb. Registračnímu číslu v pravém horním rohu chybí mezery mezi jednotlivými trojčíslími, které se na aktuálních osvědčeních (formulář N-550) vyskytují. Navíc vedle fotografie Volodymyra Zelenského chybí podpis, který by se na skutečném osvědčení o státním občanství nacházel. Na reálných osvědčeních najdeme u fotografie také otisk razítka potvrzující pravost dokumentu. V tomto případě ale takové potvrzení chybí,“ zjistil Demagog.cz.

„Samotná fotografie ukrajinského prezidenta na zfalšované listině ve skutečnosti není obvyklou průkazovou fotografií. Jedná se o upravený výřez ze staršího snímku, který se běžně objevuje jako ilustrační u článků na zpravodajských webech. Falešné osvědčení se podle zjištění ukrajinské národní zpravodajské agentury Ukrinform poprvé objevilo na anglickojazyčném webu s názvem DC Weekly. Tento web je anonymní a neuvádí žádné informace o tom, kdo je jeho majitelem či vydavatelem,“ doplňuje Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.