Čelní představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) zase perlí. Poslanec Lubomír Volný po sněmovně vyhrožuje svým kolegům, svádí vinu za útok Jaromíra Baldy na jiné a Tomio Okamura zase posílá dotazy na ministerstvo kultury, zda skutečně stát chce přispět Romům na muzeum bilion korun.

Poslanec Okamurova hnutí SPD ústně napadl ministr vnitra Jana Hamáčka z ČSSD a poslance České pirátské strany Františka Kopřivu. „Dostali jsme se tak daleko jako v Itálii, kde člověka, který spoluzachránil s panem Orbánem Evropu tím, že uzavřel italské přístavy a zabránil vlně dalších uprchlíků, lidé jako je pan Kopřiva nebo pan Hamáček kriminalizují, trestně stíhají a pokoušejí se ho dostat do vězení,“ tvrdil také Volný. Proti výmyslu poslance SPD, že chce kriminalizovat ministra italské vlády Mattea Salviniho, se ohradil Hamáček a vyzval Volného, aby se omluvil.

„Poslední člověk, který byl odsouzen za terorismus, byl Čech a konzultoval ten útok na ty dva vlaky s pracovnicí vaší strany, pane kolego,“ připomněl Hamáček, že Balda odsouzený za terorismus spolupracoval právě s SPD.

Není jisté, zda Blanka Vaňková je i zaměstnancem SPD, je však jisté, že v době kdy Balda páchal teroristické útoky vykonávala funkci koordinátorky oblastního klubu SPD v Mladé Boleslavi. Jako koordinátorka je vedena dodnes. Balda s ní opravdu opakovaně telefonoval.

Na tento argument reagoval Volný poněkud originálně. „Vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok. Této republice hrozí reálný muslimský teroristický útok,“ tvrdil Volný a následně vyzval poslance ČSSD Birkeho „ať jde ven“.

Jedno je jisté. Kdyby Volný a příznivci SPD četli statistiky, věděli by, že příliv migrantů do ČR se oproti letům na přelomu tisíciletí výrazně snížil. I BIS opakuje (1, 2), že ČR teroristické konané rukou islamistů nehrozí.

Brněnské Muzeum romské kultury se opět stalo terčem pro předsedu SPD Tomia Okamuru. Po výrocích na konto koncentračního tábora v Letech, který muzeum spravuje, přišel tentokrát s opravdu originálním dotazem, který se muzea přímo týkal.

Místopředseda Sněmovny a předseda hnutí SPD Tomio Okamura se v písemné interpelaci ministra ptá, jestli Muzeum romské kultury požaduje bilion korun. Žádost se začala šířit po sociálních sítích. Její pravost potvrdil Deníku N sám Okamura. Tvrdí, že ho na údajnou žádost o bilion upozornil jeden z občanů. Ředitelka muzea Jana Horváthová to označila za nesmysl.

 „Bilion korun je tisíc miliard. Odpovídá zhruba třem čtvrtinám příjmů českého státního rozpočtu. Samotné ministerstvo kultury má rozpočet na letošní rok 14 miliard korun,“ dodává Deník N.

 „Tomio se ptá ministra, jestli Romové na provoz jednoho muzea dostanou tři čtvrtiny příjmů celé země. Dopisem. A podepsal se pod to. Jsou tři možnosti. Buď je to cílený spin nebo Tomiův trolling, nebo fakt už žijeme v absurdistánu,“ glosuje Petr Nutil.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com