Ačkoliv náš web provozujeme řadu let, občas i nás překvapí, co vše lidé mohou sdílet. Hitem na sociální síti Facebook se stal text, který vznikl pravděpodobně jako satira. Text zní: „Ve vakcínách Pfizer/BioNTech se nachází jedna substance, která je v USA při vykonaní trestu smrti obsazena ve smrticí injekci…Kaliumchlorid. Je to, ale horši než by se zdálo, protože bylo zjištěno, ze vakcíny obsahuji i Dihydrogenmonoxid.“ Jenže konspirační teoretici skutečně tento bizarní text sdílí (1, 2). Této teorii se věnovala i agentura Reuters.

O co tedy jde? Dihydrogen monooxid je sousloví, které je používáno k parodování fobie z chemikálií. Nejedná se totiž o označení nebezpečné chemikálie, ale o systematické označení vody. Je tedy fakt, že člověk dlouhodobě požívající dihydrogen monooxid zemře. Je však prokázáno, že člověk zemře mnohem rychleji bez požití dihydrogen monooxidu.

Když zanalyzujeme tu vážnější část teorie, tedy kaliumchlorid, jedná se chlorid draselný. Je to látka, která se používá jako náhražka nebo příměs kuchyňské soli, která nezvyšuje krevní tlak. Jako přídatná látka v potravinářství nese označení E508. Ano, ve velkém množství je nebezpečný, stejně jako mnoho dalších látek. Ostatně, když byste přímo do srdce vpíchli i silnější jak 20% roztok soli i on způsobí okamžitou zástavu srdce. Jak píše Reuters, vakcína Moderna COVID-19 nepoužívá chlorid draselný ani ve stopovém množství, Vakcína Pfizer proti COVID-19 uvádí ve svých složkách chlorid draselný spolu s dihydrogenfosforečnanem draselným, ale tyto látky jsou přítomny ve velmi malých dávkách. „Tato vakcína obsahuje draslík v dávce méně než 1 mmol (39 mg), tj. Je v podstatě bez draslíku. Pro srovnání, v krvi koluje od 3,6 do 5,2 milimolů (mmol) draslíku na litr krve.

Ale ono se není vlastně čemu se divit. Všimli jsme si i například trendu, že jedinci jako Lubomír Volný, který sdílí kdejaký nesmysl, například o přepravních letadlech roznášejících COVID-19, v případě například Vrbětic najednou vyžadují „nezpochybnitelné důkazy“, že za útokem je Kreml.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.