Na zámku v Příčovech se o víkendu uskutečnilo Vlastenecké setkání 2020. Jednalo se o sraz lobbisticko-aktivistické skupiny, která sama sebe samozvaně nazývá vlasteneckou.

Asi nejzajímavější na celé akci je, jakou škálu lidí akce přilákala. Na straně jedné přijel na setkání například místopředseda KSČM Josef Skála, který je považován za ultrakonzervativního komunistu. Opakovaně obhajuje politiku státu mezi lety 1948 a 1989. Například studenou válku podle něj rozpoutala „druhá strana“. Okupace v roce 1968 bylo „velké vojenské bububu v situaci, kdy oba bloky bránily svoje hranice a svoje systémy, i vojenskou silou,“ řekl Skála. Místopředseda KSČM je nepřekvapivě velkým obhájcem Ruska.

Na stranu druhou se na akci objevil předseda DSSS Tomáš Vandas. Ten se vyfotil i s Lubošem Xaverem Veselým. Připomeňme, že Vandasova bývalá Dělnická strana(DS) byla Nejvyšším správním soudem(NSS) rozpuštěna, protože Dělnická strana ústy rozsudku „směřovala k potlačení rovnoprávnosti občanů a to zejména na základě národnostního klíče nebo sexuální orientace“ a dále DS podle NSS „programovou podobností využívanou symbolikou navazuje na německý nacionální socialismus tj. totalitní ideologii, neslučitelnou s demokracií a základními lidskými právy a svobodami“. Dělnická strana byla také úzce provázána v podstatě se všemi významnými neonacistickými hnutími v ČR.

S Tomášem Vandasem se fotilo více lidí. Třeba i taková ředitelka pražské zdravotní školy známé šátkovou kauzou, toho času také trikolorácká kandidátka na senátorku Ivanka Kohoutová. Na akci nechyběl samozřejmě ani předseda SPD Tomio Okamura či europoslanec za SPD Hynek Blaško.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com