Projekt Demagog.cz po celé volební období sledoval, jak se vládě dařilo splnil programové předsevzetí, které si vytyčila v koaliční dohodě na začátku minulého volebního období. Vláda Andreje Babiše schválila své programové prohlášení 27. června 2018. Z výsledků analýzy vyplývá, že z celkových 50 slibů vláda splnila 22 slibů, 13 splnila částečně a zbývajících 15 slibů porušila.

Vláda porušila například slib, že nebude do státní správy dosazovat politické nominanty, naopak státní správu otevře a odpolitizuje. Vláda státní správu neodpolitizovala. Naopak prosadila novelu služebního zákona, která podle kritiků i Evropské komise může vést k větší politizaci státní správy.

Vláda se také zavázala, že podpoří prevenci a zdravý životní styl a také systémy odměňování těch občanů, kteří pečují o své zdraví. Kromě přípravy koncepčních dokumentů v oblasti prevence a zdravého životního stylu vláda neudělala výraznější praktické kroky k podpoře občanů, kteří pečují o své zdraví.

Vláda chtěla rovněž prosadit vytvoření národní strategie nakládání s vodou a vodními zdroji, včetně zadržování vody v krajině a ochraně před povodněmi. Vláda ve skutečnosti podnikla některé konkrétní kroky pro zlepšení hospodaření s vodou. Od února 2021 začala platit novela vodního zákona. Různé projekty pro zlepšení hospodaření s vodou rovněž vytvářejí jednotlivá ministerstva. Nebyla ovšem prosazena žádná jednotná národní strategie. Připraven rovněž nebyl například zákon o sociálním bydlení nebo do obcí postižených těžbou není směřováno více peněz z těžebních poplatků.

Vláda slibovala, že do roku 2021 zprovozní 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů dálnic nových a 100 kilometrů modernizované D1. Do roku 2021 rozestavíme dalších 180 km dálnic. Do konce roku 2021 má být dle dat Ředitelství silnic a dálnic zprovozněno již 202,1 km dálnic, z toho 97,4 km modernizované D1 a 104,7 km dálnic nových. Rozestavěno však bylo pouze 141,7 km dálnic.

Vláda naopak splnila například to, že zdaní nadnárodní korporace. Léky si už můžeme vyzvednout na základě elektronického receptu nebo byl navýšen rozpočet na obranu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.