Existují poznatky, že vitamín D by mohl pomoci v prevenci, ale také léčbě COVID-19. Otázkou se intenzivně zabývají vědci. Tak či tak, užívání vitamínových doplňku v přiměřeném (tedy lékaři doporučeném) množství určitě tělu neublíží. Těchto spekulací zneužívá společnost NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o., která spustila sérii poměrně agresivních reklam. Lákají na produkt Vitamín D3 Vita Solrais zdarma, respektive za poštovné 49 Kč. „Lidé šílí, aby se na ně dostalo s ročním vitamínem D zdarma,“ píše se například v reklamní sdělení na Novinkách.cz. „Z Norska míří do Čech kamiony plné imunity. Vitamín D bude pro všechny rodiny zdarma,“ píše se jinde.

Je pravdou, že společnost produkty posílá skutečně jen za poštovné. „Při nezaplacení, po uplynutí doby splatnosti, Vám může být zasláno upozornění č. 1 a dlužná částka navýšena o administrativní poplatek ve výši 35 Kč. V případě, že nedojde k úhradě ani po prvním upozornění, může dojít k upozornění č. 2, kde bude k dlužné částce připočítán administrativní poplatek ve výši 70 Kč. Pokud ani po druhém upozornění nebude uhrazena pohledávka, jsme oprávněni zaslat Výzvu k úhradě dlužné částky, se kterou se váže administrativní poplatek ve výši 160 Kč. Nedojde-li k úhradě dluhu ani po zaslaných výzvách, postupujeme v souladu s platnými právními předpisy České republiky a svých práv se můžeme domáhat u místně a věcně příslušného soudu,“ píší v obchodní podmínkách. Ale i zde by bylo vše v pořádku, protože vymáháním skutečně společnosti vznikají náklady a tato cena není nepřiměřeně vysoká.

Společnost však následně zasílá nevyžádané reklamní balíky poštou. Například na webu Vašestížnosti.cz společnosti DTest je momentálně 151 stížností na společnost, z nichž už 27 pochází z letošního roku. Většina lidí si stěžuje právě na nevyžádané balíčky. „Kamarádka před léty taky slyšela na “zdarma” a od té doby jí pravidelně čas od času posílají balíček na dobírku. Nikdy to nepřijme, ani neví, co posílají, když si nic neobjednala,“ píše jeden z uživatelů na Poraďte.cz. Jiní uživatelé si stěžují, že jim byl zaslán vitamín, ačkoliv si nic neobjednali. „Ze stránek vitasolaris mi má údajně přijít nějaké zboží za poštovné 49 Kč nikdy jsem na takových stranách nebyla a nikdy si nic neobjednala. Okamžitě požadují smazat mě osobní údaje které jsem neposkytla a zrušení objednávky kterou jsem ani neudělala,“ píše se na webu dTestu.

„Evidujeme desítky podnětů ve smyslu zasílání nevyžádaných zásilek, avšak kontroly, protože je to potravinový doplněk, jsou výhradně v kompetenci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tedy i ve smyslu případných nekalých obchodních praktik,“ napsal nám obecně k problematice Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce.

Jak už jsme psali, doplňování vitamínu v přiměřeném množství tělu neškodí. Vitamín D ani jiné vitamíny nejsou příliš drahé. Doporučujeme tedy nespoléhat na nabídky „zdarma“ a pro svou dávku vitamínů zajít klasicky do lékárny.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com