Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Vít Zvánovec, Václav Klaus a další šílené teorie o rouškách

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Vedoucí oddělení legislativního Úřadu pro ochranu osobních údajů Vít Zvánovec přišel s teorií, že „nosit roušku je stejné jako hidžáb. Je to viditelný symbol podvolení se totalitnímu režimu.“ Naštěstí svou teorii nakonec smazal.

Ke koronaviru a krizi jím způsobené se na serveru Echo24 vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus. „Tohle nemám. Taky doma nemám roušku. Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět,“ prohlásil bývalý prezident. Exprezident však později upřesnil, že nešlo atak proti nošení roušek v době pandemie.

Analytik Roman Máca zaznamenal i šíření ještě šílenější teorie. „Pandemie koronaviru je prý vykonstruovaná operace pod falešnou vlajkou a jde o přípravu na islamizaci. Roušky podle nich mají sloužit k tomu, abychom si zvykli na zahalování tváře,“ tlumočil Máca.

Studie účinnosti ukazují, že i jednoduchá, podomácku vyrobená rouška nás dokáže částečně ochránit, a zároveň je schopna efektivně zachytávat naše vlastní, potenciálně nakažlivé kapénky, které neustále šíříme do okolí kašláním, mluvením, a dokonce i samotným dýcháním. Rouška slouží především jako významná bariéra chránící naše okolí před námi samotnými. Což je důležité, protože nakažení lidé jsou vysoce infekční ještě před tím, než se u nich příznaky projeví. Účinnost roušky – tentokrát naopak ve prospěch nositele – lze navíc jednoduše zvýšit i nošením ochranných brýlí, které brání kontaktu kapének se spojivkami. Nošení roušky tak je z pohledu ochrany před dynamickým vývojem pandemie správné. Iniciativy, které se v posledních dnech snaží přimět veřejnost nosit i ty podomácku vyrobené, si zaslouží širokou podporu,“ píše Technet Idnes.cz.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Ne, Ukrajinka nevyhrála mistrovství světa v sexu

Prokremelští aktivisté se snaží vytvořit obraz Ukrajiny jako dekadentní země bez morálních zábran. V tomto…

4 hodiny ago

Litevský chlapec jako oběť české munice? Trikolora se za nesmysl neomluvila

Jak už jsme psali, sociální sítě v Česku zaplavila fotografie posmutnělé chlapecké tváře provázené popiskem:…

21 hodin ago

Za socialismu prý bylo všechno lepší. I popelnice

Starší generace často nejen na sociálních sítích vzpomíná, co prý vše bylo za komunismu lepší.…

1 dnem ago

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

2 dny ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

3 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google