Vedoucí oddělení legislativního Úřadu pro ochranu osobních údajů Vít Zvánovec přišel s teorií, že „nosit roušku je stejné jako hidžáb. Je to viditelný symbol podvolení se totalitnímu režimu.“ Naštěstí svou teorii nakonec smazal.
Ke koronaviru a krizi jím způsobené se na serveru Echo24 vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus. „Tohle nemám. Taky doma nemám roušku. Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět,“ prohlásil bývalý prezident. Exprezident však později upřesnil, že nešlo atak proti nošení roušek v době pandemie.
Analytik Roman Máca zaznamenal i šíření ještě šílenější teorie. „Pandemie koronaviru je prý vykonstruovaná operace pod falešnou vlajkou a jde o přípravu na islamizaci. Roušky podle nich mají sloužit k tomu, abychom si zvykli na zahalování tváře,“ tlumočil Máca.
„Studie účinnosti ukazují, že i jednoduchá, podomácku vyrobená rouška nás dokáže částečně ochránit, a zároveň je schopna efektivně zachytávat naše vlastní, potenciálně nakažlivé kapénky, které neustále šíříme do okolí kašláním, mluvením, a dokonce i samotným dýcháním. Rouška slouží především jako významná bariéra chránící naše okolí před námi samotnými. Což je důležité, protože nakažení lidé jsou vysoce infekční ještě před tím, než se u nich příznaky projeví. Účinnost roušky – tentokrát naopak ve prospěch nositele – lze navíc jednoduše zvýšit i nošením ochranných brýlí, které brání kontaktu kapének se spojivkami. Nošení roušky tak je z pohledu ochrany před dynamickým vývojem pandemie správné. Iniciativy, které se v posledních dnech snaží přimět veřejnost nosit i ty podomácku vyrobené, si zaslouží širokou podporu,“ píše Technet Idnes.cz.