Dezinformační web Badatel, s odkazem na jiný dezinformační web Natural News, šíří, že virus opičích neštovic zmutoval v laboratoři. Natural News je krajně pravicový web zaměřený na konspirační teorie proti očkování a falešné zprávy známý prosazováním alternativní medicíny, pseudovědy, dezinformací a krajně pravicového extremismu (především antisemitismu).

Ve skutečnosti se ví, že vir, který se momentálně šíří, zmutoval. Varianta DNA viru opičích neštovic šířící se v roce 2022 má 40 až 50 mutací, kterými se odlišuje od svých nejbližších příbuzných variant z většího rozšíření viru v roce 2018.  To je velmi mnoho změn na DNA virus, který mutuje pomaleji, než RNA viry (například SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid-19). Při běžném tempu by měl nasbírat takový počet změn za asi 50 let (a nikoliv za pouhé 4 roky). Podle hypotézy z června 2022, která je založena na tom, že většina změn v genetickém kódu viru jsou prostá prohození písmen G s A a C s T, by tyto mutace mohly být viditelné následky „zranění“ z předchozího boje s imunitním systémem nějakého hostitele. Jeden ze způsobů činnosti imunitního systému je totiž narušení replikace patogenu v těle hostitele pomocí speciálních enzymů, které mají za cíl způsobit změny v genetickém kódu patogenu, které způsobí jeho neschopnost dál se šířit.

Portugalská studie, o které v dezinformačním článku je řeč, také hovoří o mutacích viru. A také, že rozšíření v mnoha zemích má s největší pravděpodobností jeden původ. Studie se však ani náhodou nesnaží naznačit, že by šlo o mutaci úmyslnou nebo že by dokonce měla vzniknout v laboratořích.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.