Sociálními sítěmi se šíří video, kde si zřejmě jedna z ošetřovatelek stěžuje na přístup lékařů. Jde o to, že lékaři si údajně pacienty nezvou do ordinací a nezvedají telefony. Neznáme okolnosti tohoto případu, každopádně sestra ve videu tvrdí, že se stará o babičku, která má kašel a domáhá se vitamínu D, C a antibiotik.

Z videa je tedy zřejmé, že nezná diagnózu babičky. Neví, zda kašel je virového nebo bakteriálního původu. Přesto se od lékaře domáhá předepsání vitaminů, které jsou běžně dostupné v lékárnách a pojišťovny na nákup nepřispívají, a antibiotik. Zde dochází k paradoxu. Ošetřovatelka hovoří o tom, že nevěří očkování. Zároveň by se však domáhala předepsání antibiotik, které ničí imunitní systém.

Při užívání antibiotik dochází k usmrcení nejen škodlivých bakterií, ale i těch příznivých, nezbytných pro kvalitní život, trávení a imunitu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) i v době pandemie upozorňuje na uvážlivé zacházení s antibiotiky a varuje před riziky spojenými s jejich nevhodným užíváním. Studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nesprávných, navíc upozorňují na vznik rezistence neboli odolnosti bakterií.

Antibiotická rezistence, neboli stále větší odolnost bakterií na účinky antibiotik, je problém, který stále nabírá na síle. Pokud bychom nezměnili své chování k antibiotikům, jejich nesprávné a často nadměrné užívání, odolnost bakterií vůči antibiotikům by mohla mít v roce 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně.

Je pravdou, že praktičtí lékaři neradi zvou pacienty s covidovými příznaky do ordinací. Důvodem je strach z nákazy lidí čekajících v čekárně. Ve většině čekáren nelze spolehlivě oddělit lidi, který mají příznaky onemocnění covid-19 od ostatních. Faktem je, že jedinou dostupnou léčbou jsou monoklonální protilátky, které může předepsat i praktický lékař, ale aplikace je nutná v nemocnicích. Například Iniciativa sníh vydala poměrně obsáhlou publikaci, jak snižovat příznaky covid-19 dostupnými léky. Pokud se člověk nakazí koronavirem a zvládne domácí léčbu bez potřeby hospitalizace, je podle lékařů důležité správně jíst, pohybovat se, mít dostatek vitaminů a doporučených léků. Lidé by neměli být k léčbě doma pasivní a neměli by nemoc přecházet.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.