Na Facebooku se šíří kompilace videí (1, 2), které se vysmívají lidem sledujícím zprávy z médií. Videa jsou doplněna mečení stáda ovcí. Na videu jsou sehrané scénky. Ve skutečnosti však tyto scénky nikdy žádná média neprezentovala jako pravá. Ukazuje to tedy jen neschopnost části populace ověřovat si informace. Právě na tuto část populace se zaměřují dezinformační projekty s cílem vytáhnout z nich peníze.

Na jednom z videí na korbě nákladního automobilu mají být zabalená v pytlích těla lidí, kteří zemřeli na COVID-19. Odhalený podvod má spočívat v tom, že jeden z údajně zemřelých si ve videu pokuřoval cigaretu. Ve skutečnosti nákladní automobil plný těl v pytlích totiž nikdy nebyl použit jako důkaz vysoké úmrtnosti COVID-19. Klip byl ve skutečnosti natočen během natáčení videoklipu k písni „Never Ever“ ruského rappera Huskyho. Video ukazuje muže, který po střelbě v hale balil lidská těla do černých pytlů. Husky ve svých odvážných textech ( 1, 2, 3 ) opakovaně kritizuje ruské orgány. Nákladní automobil je vidět na konci hudebního videoklipu uveřejněném v září 2020. Video s kouřícím mužem pak bylo zveřejněno na jeho Instagramu. Záběry tedy nemají nic společného s pandemií COVID-19 a tedy nebyly použity ani jako důkaz závažnosti pandemie.

Jiná část videa má dokazovat údajný podvod v nemocnicích v souvislosti s pandemii COVID-19. Na videu je vidět, jak filmový štáb natáčí převoz pacientů. Z videa je zřejmé, že se jedná o hranou scénku. Vidět jsou i kamery. Nejde však samozřejmě o vytváření důkazu o kritické situaci v nemocnicích. Jedná se o natáčení testu nové nouzové nemocnice. Video z testu naleznete zde a je naprosto zřejmé, že nemocnice v něm pracuje s figurínami. Jedná se o nouzovou nemocnici při nemocnici Asaf ha-Rofe ve městě Be’er Ja’akov v Izraeli. Začala se stavět v červenci 2020 a dokončena byla v listopadu 2020. Právě na konci stavby byl proveden test, zda nemocnice je skutečně funkční a může sloužit jako záložní nemocnice v případě potřeby. Izrael prošel několika těžkými vlnami pandemie. Jak je zřejmé ze statistik, čísla se v zemi začala zhoršovat právě v létě 2020.

Údajným podvodem má být i špatně nasazený ochranný oblek záchranářů sanitního vozu. Video pochází z reportáže holandského novináře, který chtěl zachytit běžný den záchranářů během pandemie. Novinář požádal zdravotníky, ať si před nimi oblek navléknou a video ukazuje závěr. Novinář také vysvětlil, že během točení reportáže k nim přistoupil jakýsi muž a začal křičel „fake news“.

Původu dalších částí kompilace se věnuje AFP. Ani jedna část videa není žádným pokusem ovlivnit diváky a manipulují naopak lidé, kteří se snaží naznačit, že videa jsou důkazem manipulace médií.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.