V souvislosti s pověšenou vlajkou Ukrajiny se šíří na Facebooku video, které zobrazuje promítání projekce na budovu Národního muzea (o tzv. videomaping). Některými je video představováno jako protest proti vyvěšené vlajce. Pod videem se zobrazují výkřiky jako „konečně“. Na muzeum byla promítána česká a slovenská vlajka a hrála Československá hymna.

Video však nemá s aktuální situací nic společného. Pochází z roku 2018, kdy se budova muzea znovu otevřela a rovněž Československo slavilo 100 let od založení. Mimochodem, už v té době byl ředitelem muzea PhDr. Michal Lukeš, který nyní nechal vyvěsit i onu údajně „závadnou“ vlajku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.