Šéf a zakladatel celosvětové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg nedávno zveřejnil rozhovor s šéfem vydavatelství Axel Springer, v němž mimo jiné ocenil novinářskou práci Jána Kuciaka a vývoj na Slovensku.

V rámci sérii diskusí o budoucnosti technologií a společnosti Zuckerberg v Berlíně mluvil s Mathiasem Döpfnerom, šéfem vydavatelství Axel Springer. V rozhovoru hovořili o úloze kvality žurnalistiky v budování informované společnosti a o zásadách, které chce Facebook použít k tomu, aby zviditelnil více kvalitních zpráv. Jedním z jeho cílů je podpořit kvalitních investigativních novinářů.

Zuckerberg jako jednu z inspirací uvedl příběh Jána Kuciaka, na něj navazující antikorupční kampaň a výsledky prezidentských voleb na Slovensku.

„Myslím, že vy oceňujete, více než kdokoli jiný, důležitost žurnalistiky ve společnosti. V souvislosti se slovenskými volbami, které se právě udály, to musí být velmi zajímavý moment. Myslím, že jeden z novinářů Axel Springer se ujal této úžasně důležité investigativní žurnalistiky o týkající se daňových podvodů na Slovensku, což inspirovalo ženu, která kandidovala a vyhrála volby. Ten novinář začal masivní kampaň proti korupci. To hluboko symbolizuje důležitost práce, kterou děláte,“ řekl Zuckerberg šéfovi vydavatelství Axel Springer, které spoluvlastní mediální společnost Aktuality.sk, pro které Ján Kuciak psal.

„Ano, je to tragickým symbolem relevantnosti této práce, neboť Ján Kuciak, investigativní novinář jedné z digitálních novinových platforem, kterou na Slovensku spolu s jedním partnerem provozujeme, byl zabit. On a jeho snoubenka byli zabiti, jako důsledek této kritické novinařiny a vyšetřování organizovaného zločinu a jistým způsobem to ukazuje, jak důležité je mít nezávislých vydavatelů a odvážných novinářů, kteří se odváží podstoupit velké riziko, aby osvětlily pravdu,“ podotkl šéf německého vydavatelství Döpfner.

„Důvod, proč jsem zmínil příběh ze Slovenska je, že pro mě je to příkladem jednak nebezpečí, které investigativní novináři podstupují pro jejich skutečně důležitou práci, která formuje společnost hlubokým a důležitým způsobem, ale také jak je důležité, aby existovaly modely, které mohou podpořit a financovat pokračování tohoto druhu práce,“ dodal šéf Facebooku Zuckerberg.

Část videa, týkající se Slovenska, kterou i s překladem zveřejnil poslanec Martin Poliačik:

Celý rozhovor v angličtině:


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com