Na Facebooku se šíří video, které uráží Petra Pavla, Ivana Korčoka a všechny vojáky. Vystupující na něm tvrdí, že vojáci jsou cvičeni jen k tomu, aby plnili něčí rozkazy. Ve skutečnosti vojáci musí v případě neočekávané situace se samostatně rozhodnout, aby dosáhli cíle. V Česku dokonce vznikl výraz „guma“ jako hanlivé označení pro důstojníky nebo vojáky, kteří byli extrémně formální, autoritářští a lpěli na nesmyslných detailech. To však platilo jen v komunistické armádě.

V Československu (a obecně ve východním bloku) byla povinná základní vojenská služba, kde byla běžná šikana, tupé drilování, důraz na formu a rozkazy bez vysvětlení. Mladí kluci se tam setkali s armádou, kde nebyla iniciativa vítaná. „Nadřízení mají vždy pravdu“, a kdo myslel samostatně, mohl mít problémy.

Petr Pavel však sloužil i po revoluci v české armádě. Vedl například záchrannou operaci 55 obklíčených francouzských vojáků ve městě Karin (během války v bývalé Jugoslávii), když jednotka se navzdory nebezpečí probojovala do obklíčené oblasti, zachránila vojáky a vrátila se zpět bez ztrát. Za tento čin získal francouzský Řád čestné legie (Légion d’honneur).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.