Na Facebooku se monetárně šíří po stovkách video, jehož autorkou je Martina Zejdlíkova. Ta šíří poplašné zprávy týkající energetického štítku na budovách. Tvrdí například, že bez energetického štítku nebudete moci pronajmout a prodat budovu.
„Majitelé domů se nemusí obávat, že by jim ze směrnice plynuly nějaké nové povinnosti. Bezemisní fond budov v roce 2050 znamená, že česká vláda musí výrazně rozšířit podporu pro především středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, aby si postupně dokázaly svoje domy kvalitně zrenovovat a neinvestovaly jen do dílčích a málo účinných opatření. Trojnásobného zrychlení renovací domů dosáhneme kombinací bezplatného a široce dostupného poradenství, pomocí s projektovou přípravou, nízkoúročenými půjčkami a dotacemi zvýhodňujícími komplexní renovace. To vše už u nás částečně funguje a tisíce lidí už si v rámci programu Nová zelená úsporám svoje domy opravily. Nezačínáme tedy na zelené louce, ale můžeme navázat na již fungující a vyzkoušené nástroje,“ říká Vítězslav Malý, který je ředitelem Centra pasivního domu.
Navíc se nejedná o žádnou novinku, energetické štítky jsou používané už řadu let. „Kupující či nájemce má právo dozvědět se základní informace o budově a díky tomu může například lépe odhadnout výši svých budoucích výdajů za energie,“ přibližuje pro Český rozhlas jeden z důvodů existence energetických štítků tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
Ve videu zaznívají i nesmysly o uhlíkové dani. Evropská unie nemá právo zasahovat do toho, jak členské státy vybírají daně. To potvrzuje i Martin Svášek ze Zastoupení Evropské komise v Praze: „Evropská unie nedisponuje daňovými pravomocemi, ty jsou v rukou jednotlivých členských států.“ Druhým faktem je to, že vlastnické právo je chráněno Listinou základních práv a svobod. „V žádné evropské ani české legislativě neexistují pravidla, která by směřovala k vyvlastňování na základě energetické náročnosti budov,“ zdůrazňuje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
„Pro tento plán by měl být připraven velký balíček podpory, který by měl umožnit úplně každému tohoto dosáhnout. I chudší obyvatelé by měli mít přístup k finančním zdrojům, jenž by pokryly náklady na rekonstrukce,“ uvádí web Dům a zahrada.