Ruská propaganda se snaží stále protlačit narativ, že zbraně určené pro Ukrajinu se dostaly do rukou palestinských teroristů. Má to dokazovat například video, které zveřejnil „Raptor TV“ známého proruského aktivisty srbské národnosti Žarka Jovanoviče. „Palestinci děkují Ukrajincům za dodávky zbraní,“ napsal Jovanovič k videu, které má asi 100 tisíc shlédnutí.

„Ruská propaganda šíří falešnou historku o tom, že Ukrajina údajně převádí zbraně, které obdržela od západních partnerů, na teroristickou skupinu Hamás. To je podle Vojenského mediálního centra, platformy koordinované Ministerstvem obrany Ukrajiny, uvádí Ukrinform. Naznačuje se, že dotyčné video bylo pravděpodobně natočeno jedním z ruských psyop týmů, aby se Rusko vzdáli Hamásu a vytvořili iluzi, že jeho představitelé nemají s teroristickou skupinou nic společného,“ píše ČTK.

Video je podle znalců arabského prostoru podivné. Mluví se v něm spisovnou arabštinou, kterou však v Palestině nikdo nemluví. Palestinci mají vlastní akcent. „Video trvá pouhých 12 sekund a vyvolává mnoho pochybností. Je třeba poznamenat, že ve skutečnosti to Ukrajinci nemohli udělat, protože naši západní partneři pečlivě sledují zbraně a vojenskou výzbroj, které nám posílají do boje proti ruským agresorům,” konstatuje zpráva ukrajinského mediálního centra. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.