Jako důkaz údajné nebezpečnosti očkování proti COVID-19 se momentálně na Facebooku šíří video se slovinskou tenistkou Dalilou Jakupovičovou. Ve videu je vidět, jak se profesionální sportovkyni při zápasu Australian Open špatně dýchá. Zápas nakonec vzdala.

Věc samozřejmě ani teoreticky nemůže souviset s očkováním proti COVID-19. Ačkoliv se video šíří aktuálně, je více než dva roky staré. Například britský deník The Guardian zveřejnil reportáž o odstoupení tenistky 14. ledna 2020. Bylo to tedy téměř dva měsíce předtím, než Světová zdravotnická organizace prohlásila, že Covid-19 se stal pandemií.

A jaký byl důvod odstoupení? Popisek k videu The Guardian zní: „Slovinská tenistka Dalila Jakupovičová byla nucena odstoupit během svého kvalifikačního zápasu na Australian Open poté, co trpěla těžkými záchvaty kašle. Špatná kvalita ovzduší v Melbourne již oddálila začátek kvalifikačních kol, protože město zahalil kouř z okolních lesních požárů.“ Tehdy se totiž Austrálii obrovské lesní požáry.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.