Z videí na Facebooku se může zdát, že v Německu se dále nebrání oslavovat Rusko. Známý dezinformátor Ivan Smetana z KTV šíří video, na kterém je vidět masopustním průvod a na něm alegorický vůz s replikou Chrámu Vasila Blaženého a vlajkami Ruska. Smetana nazval video „jak se baví sousedé v Německu“.

Video však pochází z roku 2020, tedy dávno před oficiálním zahájením ruské agrese proti Ukrajině. Víme, že Rusko se dopouštělo agrese už od roku 2014, ale prostřednictvím milicí na ně napojených samozvaných republik na východě Ukrajiny. Video tedy není aktuální a jak zjistil fact-checkingový projekt Demagog.cz, v tomto roce karnevalový průvod žádné ruské prvky neobsahoval.

Ani samotná existence alegorických vozů oslavujících Rusko nic nevypovídá o náladách v německé společnosti. V Německu totiž žije silná několikasettisícová ruská menšina.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.