Na Facebooku, ale i jiných platformách, se šíří video, které se snaží podsunout sledujícím, že užívání drog je na Ukrajině běžné. Šířený příspěvek se jeví jako převzatý ze zpravodajského vysílání. V levé části obrazovky je vidět novináře v televizním studiu s ukrajinskou vlajkou v pozadí a v pravé části kohosi, kdo vypadá, že právě natahuje nosem kokain. „Běžný ukrajinský ‚novinář‘ během živého vstupu, když si myslel, že není ve vysílání,“ uvádí posměšný česky psaný komentář k videu.

Jenže podle analytiků z fact-checkingového projektu Facta News je to nesmysl. „Nejprve zdůrazněme, že dotyčné video bylo šířeno od 15. května 2024 z účtu, který v minulosti šířil i jiné nepravdivé informace o Ukrajině. Pokud jde o analyzovaný obsah, v původní videu, ze 17. února 2024 se neobjevuje fotografie záběr na novináře, který bere drogy. Na jeho místě je vidět Dmytro Kuleba, ministr zahraničních věcí Ukrajiny, se chystá poskytnout rozhovor mikrofonům ukrajinského televizního kanálu Inter. Ministr Kuleba si myslel, že rozhovor skončil a už není ve vysílání, a tak si zapálil doutník, jak je vidět v čase 00:16 videa,“ zjistili analytici.

O falešném videu psal rovněž Deník.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.