Masjanja je ruský kultovní satirický seriál, který si dvacet let utahuje z různých ruských reálií. Dosud byl apolitický, jeho autor po ruské invazi na Ukrajinu ovšem poslední díly politické udělal: „Teď není čas na humor: Komici v Rusku se ocitli v situaci, kdy nemají nástroje, aby mohli dělat svou práci. Hlavní nástroj humoristů – nadsázka – už nefunguje, protože absurdita je teď tak všudypřítomná, že ji žádný humorista už nemůže k nadsázce použít,“ říká autor sitcomu Oleg Kuvajev, žijící momentálně v Israeli.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor seriál pochopitelně ihned zakázal a blokuje, neboť „obsahuje falešné informace o Speciální vojenské operaci a Ozbrojených složkách Ruské federace“.

Poslední díl s českými titulky:


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.