Pamatujete si, jak aktivisté jako Jiří Černohorský, Pavel Cimbál nebo Lubomír Volný bojovali proti islamizaci země? Nyní jsou na straně Ruska. A evidentně jim vůbec nevadí i to, že v řadách ruské armády jsou radikální muslimové. Takzvaní kadyrovci jsou lidé, kteří spadají pod ruské ministerstvo vnitra a jsou tedy podřízeni přímo Moskvě. Už od počátku bojují na Ukrajině.

A jejich videa jsou velmi podobná videím islámského státu. Například na tomto videu hrozí zdviženým prstem, samozřejmě za pokřiku „Alláhu akbar“. Vztyčeným ukazováčkem pravé ruky ozbrojenci odkazují na tauhíd, islámskou nauku o jedinosti Boží. Ta tvoří první část islámského kréda šahády, která praví: „Není boha kromě Alláha a Mohamed je posel Boží.“ Právě toto heslo měl ve znaku Islámský stát.

Ruský prezidentský úřad 18. března vyhlásil, že „otevírá dveře dobrovolné účasti v boji po boku Ruska proti Ukrajině“. A ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že Moskva již obdržela velké množství žádostí z různých zemí, většinou z Blízkého východu. Bašár Asad navíc prý slíbil, že syrským dobrovolníkům štědře zaplatí.

Snad ani nepřekvapí, že za Putina a jeho boj proti Ukrajině se postavily ruské muslimské organizace a jejich protagonisti: Talgat Tajuddin, vedoucí Ústřední duchovní muslimské rady Ruska, Ismail Berdiyev, vedoucí Koordinačního centra muslimů severního Kavkazu, a Albir Krganov, předseda Duchovního shromáždění muslimů Ruska.

K tomuto shromáždění se celkem pochopitelně snaží připojit i muftiát tzv. Luhanské lidové republiky. Jak vysvětlila ruská pravoslavná tisková agentura dne 22. března, „muslimové z Luhanské lidové republiky nesouhlasí s radikálními prohlášeními šéfa ukrajinského úřadu muftího Saida Ismagilova, který obvinil ruské muslimy ze zabíjení civilistů na Ukrajině“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.