Rozruch na Facebooku vyvolalo video, na kterém je devítiletá holčička Saša a prosí o příspěvek na peníze pro Ukrajinu. Jde o sbírku na nákup vojenského vybavení a za zády holčičky je i replika zbraně. Některými lidmi je video představována jako video Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Ve skutečnosti se však jedná o video stránky Svobodný prostor, což je soukromá iniciativa jednoho člověka, který nemá s ambasádou nic společného. Video nebylo ambasádou ani sdíleno a jejich výstupy vypadají zcela jinak.

Zajímavé je také, že video se začalo šířit až nyní. Přitom bylo zveřejněno 9. března, tedy několik dní po začátku agrese Ruska vůči Ukrajině. Ukrajina čelí jednostranné agresi ze strany Ruska od 24. února 2022 a za tuto dobu se ji podařilo vyhnat ruské okupanty z většiny území Ukrajiny. Rozhodné vítězství zaznamenala například v bitvě o Kyjev. A to i díky materiální vojenské podpoře západních zemí. Na sbírku přispěl například i majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič, který poslal v reakci na genocidní akt Ruska v Buči na nákup zbraní 100 milionů korun.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com