Na sociální sítích se šíří video z akce, na které údajně hovoří dvě zdravotní sestry z JIP. Ve videu je v pozadí vidět transparent neúspěšného politického hnutí Volný blok, který ve volbách získal 1,33% hlasů. Na videu je zajímavé to, že údajné sestry se videu vůbec nepředstaví, neřeknou z které nemocnice a celou dobu si protiřečí.

Ženy ve videu začnou například tím, že jim údajně do nemocnic vozí lidi po 7 – 10 dnech, kdy nemohou dýchat, aby následně řekly, že tam leží lidi, co tam ani být nemusí. Sestřičky z covidového oddělení se ve videu oslovují „paní doktorko“. Nejděsivější tedy na videu je, že takto amatérsky sehranou scénu jsou schopní šířit tisíce lidí.

Dále šíří hoax ohledně údajných covidových příplatcích. Příplatky za covidová lůžka už dávno neexistují. Například největší česká Všeobecná zdravotní pojišťovna kvůli ní snížila platby za covidové pacienty na intenzivním lůžku o třetinu a na standardním lůžku zrušila kompenzaci úplně. A šéfové zdravotnických zařízení se shodují, že je to problém. „Současná úhradová vyhláška je nastavena na výkonnost, které nebudeme schopni v souvislosti se zastavením péče plánované v důsledku epidemie koronavirem dostát,“ stěžuje si šéf kolínské nemocnice Petr Chudomel. Problém přibližuje Miroslav Procházka, předseda správní rady nemocnice Trutnov. „Vyhláška vznikala v době, kdy se očekával postupný útlum pandemie. Příplatky za covidové pacienty na ‚standardních‘ lůžkách jsou od 1. ledna nula korun, a to i přes prokazatelně vyšší náklady spojené s léčbou.“

Lék Isoprinosine není lékem proti COVID-19, stejně jako další údajné léky, o kterých hovoří. Zdravotní sestry samozřejmě nerozhodují o medikaci. Existují přesné statistiky, kolik v nemocnici je očkovaných a neočkovaných lidí. Neočkovaných je násobně více. “Dohodli jsme se s krajským koordinátorem intenzivní péče na zveřejnění těchto dat. Myslím, že to je dostatečně výmluvné,” napsal hejtaman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

20211123 072541


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.