Sociálními sítěmi se šíří video, podle kterého ukrajinští vojáci postříleli ruské vojáky, kteří leželi na zemi. Pokud by tomu bylo tak, incident by samozřejmě odporoval ženevským konvencím o zacházení se zajatci.

„Ukrajinští neonacisté si natočili masovou vraždu ruských zajatců. Možná českými zbraněmi, možná českou municí, zcela určitě s politickou podporou vlády ČR,“ stojí například v příspěvku Mariana Bojka, který má kolem 2 tisíc sdílení. Jenže věc, zdá se, není tak jednoznačná.

Incidentu se obsáhle věnuje deník New York Times a věnoval se mu také Deník N. Část videí pochází z dronu, část z telefonu jednoho z ukrajinských vojáků. List porovnal satelitní snímky se záběry na videích a ověřil, že skutečně pocházejí ze dvora konkrétní hospodářské usedlosti v Makijivce. Na prvním z videí je několik ozbrojených ukrajinských vojáků, zjevně ovládajících prostranství dvoru usedlosti. V něm leží i těla dvou patrně ruských vojáků.

Klíčové jsou další záběry. Podle amerického listu jsou sestříhané, není ale zřejmé proč. Zatímco odněkud zní výstřely, jeden z ukrajinských vojáků, krytý dalším, přichází s namířenou zbraní k jedné ze staveb. Pak z ní začínají vycházet ruští vojáci, na které míří. Rusové s rukama nad hlavou si lehají na zem.

Zatímco ukrajinští vojáci postávají uvolněně s hlavněmi mířícími k zemi, jedenáctý ruský voják se ze stavení vynoří se zbraní v ruce a začne po Ukrajincích střílet.

Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová v reakci uvedla, že jí přijde nepravděpodobné, že by na videu bylo přesně to, co tvrdí Rusové, ale že Ukrajina okolnosti incidentu každopádně vyšetří.

Více v článku Deníku N


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.