Na začátku roku francouzští zemědělci masově protestovali proti zvyšování výrobních nákladů a ekologickým předpisům. Dlouhé kolony traktorů zablokovaly hlavní přístupové cesty do několika francouzských měst, včetně Paříže. V této souvislosti tisíce uživatelů sociálních sítí sdílejí video, na kterém dva traktory prorážejí policejní kordon, což naznačuje, že ukazuje nedávné protesty ve Francii.

„S francouzskými zemědělci si není radno zahrávat. Obdivuji odvahu těchto farmářů, kteří se nezastaví ani u knížecích trůnů,“ stojí v popisku videa, které má více než 19 000 sdílení a díky překladači bylo video sdíleno i v českém prostředí.

Ve skutečnosti však nejde o záběry se současných protestů. Video bylo natočeno už v roce 2015 a to v Bruselu. Ostatně, červené a modré pruhy na policejních autech používá belgická policie. Video zveřejnil Jacobo de Regoyos, novinář španělské rozhlasové stanice Onda Cero, 7. září 2015 na platformě X (tehdy Twitter).

Zdroj: AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.