VIDEO: Na Facebooku existuje skupina lidí konzumující CDS, tedy bazénovou dezinfekci na principu SAVA


Opravdu to není opoždění aprílový žert. Na sociální síti Facebook skutečně funguje skupina, jejichž členové se radí, jak konzumovat látku CDS nebo si s ní potírat tělo. Dokonce existují i internetové stránky.

A co to to CDS je? CDS značí Chloride Dioxide Solution – a stejně jako jemu podobné produkty MMS (Master Mineral Solution a CDH (Chloride Dioxide Holding) – je to výrobek zdraví nebezpečný, určený k dezinfekci například potrubí a zvířecích výběhů, nikoli k léčbě dětského ekzému. CDS a spol. obsahují chloritan sodný, jenž „je látkou žíravou a zdraví škodlivou při vdechování a při styku s kůží. Obecně se při práci s chloritanem sodným nepovoluje konzumace potravin a tekutin, nepovoluje se kouření a je nutné zachovávat pravidla osobní hygieny. Při vyšších koncentracích může způsobit popálení trávicího traktu a systematické poruchy, mezi závažné zdravotní následky patří perforace jícnu a žaludku,“ varuje hlavní hygienik ČR. Česká verze této látky s jmenuje SAVO.

Někteří lidé věří, že látka by měla být používána především k detoxikaci organizmu a ničení parazitů v těle. „To považuji za naprosté šílenství a může to udělat jenom magor, aby pil desinfekční prostředek takového rázu,“ varoval už v roce 2015 prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Policejním obviněním skočilo například jednání matky z americké Indiany, která nutila svoji malou dceru pít roztok vytvořený z bělidla a kyseliny chlorovodíkové. Myslela si, že tímto způsobem vyléčí její autismus. Manžel policii sdělil, že žena si metodu přečetla na facebookové skupině. Tato nesmyslná metoda má však své příznivce i v ČR a na Slovensku.

Před pitím SAVA varuje i slovenská policie.

 
Jan Cemper