Opravdu to není opoždění aprílový žert. Na sociální síti Facebook skutečně funguje skupina, jejichž členové se radí, jak konzumovat látku CDS nebo si s ní potírat tělo. Dokonce existují i internetové stránky.

A co to to CDS je? CDS značí Chloride Dioxide Solution – a stejně jako jemu podobné produkty MMS (Master Mineral Solution a CDH (Chloride Dioxide Holding) – je to výrobek zdraví nebezpečný, určený k dezinfekci například potrubí a zvířecích výběhů, nikoli k léčbě dětského ekzému. CDS a spol. obsahují chloritan sodný, jenž „je látkou žíravou a zdraví škodlivou při vdechování a při styku s kůží. Obecně se při práci s chloritanem sodným nepovoluje konzumace potravin a tekutin, nepovoluje se kouření a je nutné zachovávat pravidla osobní hygieny. Při vyšších koncentracích může způsobit popálení trávicího traktu a systematické poruchy, mezi závažné zdravotní následky patří perforace jícnu a žaludku,“ varuje hlavní hygienik ČR. Česká verze této látky s jmenuje SAVO.

Někteří lidé věří, že látka by měla být používána především k detoxikaci organizmu a ničení parazitů v těle. „To považuji za naprosté šílenství a může to udělat jenom magor, aby pil desinfekční prostředek takového rázu,“ varoval už v roce 2015 prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Policejním obviněním skočilo například jednání matky z americké Indiany, která nutila svoji malou dceru pít roztok vytvořený z bělidla a kyseliny chlorovodíkové. Myslela si, že tímto způsobem vyléčí její autismus. Manžel policii sdělil, že žena si metodu přečetla na facebookové skupině. Tato nesmyslná metoda má však své příznivce i v ČR a na Slovensku.

Před pitím SAVA varuje i slovenská policie.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com