Pavel Marek je zastupitelem Hradce Králové za hnutí ANO. Na Facebooku šíří spousty nesmyslů, včetně kremelské propagandy. Nedávno sdílel na Facebooku i video, které má tisíce sdílení. Jsou na něm vidět lidé modlící se na ulici. Je zřejmé, že jde o muslimy. „Současná Paříž?“ ptá se Pavel Marek.

My mu tedy rádi odpovíme. Ne, pane Marku, video není z Paříže, ale Moskvy. Pomocí reverzního vyhledávání obrázků jsme zjistili, že video kolovalo na sítích již v roce 2022, i tehdy s tvrzením, že se jedná o Paříž.

V květnu 2022 záběry analyzoval fact-checkeři ze skupiny Boom a zjistili, že pocházejí z Moskvy, konkrétně z lokality Velké mešity. Boom nedokázal ověřit, ve kterém roce bylo video natočeno. Je však nepochybné, že na jednom záběru je Velká mešita. Svědčí o tom také snímek z fotobanky ruského Sputniku. V deníku Moscow Times našli zprávu z května 2022 s titulkem Moskevští muslimové si připomínají u Eid al-Fitr. Z fotografií v článku je jasné, že jde o stejné místo jako ve videu „z Paříže“. Ostatně mešitu otevřel sám Putin.

Před zahájením LOH v Paříži se na sociálních sítích objevuje množství příspěvků, které se snaží vylíčit pořadatelskou zemi v negativním světle. V drtivé většině je zveřejňují prorusky orientovaní uživatelé. Zjevně je zlobí, že ruští a běloruští sportovci musí na olympiádě startovat pod neutrální vlajkou.

Americké velvyslanectví ve Francii proto údajně vydalo doporučení pro americké občany. Dva body nás mimořádně zaujaly. Jde o radu pohybovat se nejméně v pětičlenných skupinách a mít u sebe prostředky sebeobrany. Na webové stránce Velvyslanectví USA ve Francii jsme nic podobného nenašli.

„Prostřednictvím Velvyslanectví USA na Slovensku jsme proto požádali o vyjádření americkou ambasádu v Paříži. Ve stanovisku, které nám zaslali, se uvádí, že video nepochází od nich a zmíněné „rady“ nejsou součástí žádného oficiálního vládního vyjádření. Zároveň doporučují čerpat informace z jejich webové stránky, konkrétně ze sekce Special Events. Američtí občané cestující do Francie tam najdou vše potřebné,“ píše stránka Hoaxy a podvody.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.