Na Facebooku se šíří kdejaké bizarní teorie. Třeba o placaté zemi. Bizarní však je, když tyto teorie začne rozvíjet i poměrně vysoce postavený politik. Například 1. místostarosta města Chrudim Zdeněk Kolář (ANO). Ten sdílel video o neexistujícím jevu nad polárním kruhem, který je prý možné  vidět po dobu 36 vteřin jednou za rok nad „kanadsko-aljašsko-ruskou hranicí“. Co na tom, že žádná taková hranice neexistuje, protože Rusko prodalo svoje území na Aljašce USA už v roce 1867.

„Polarkreis – neskutečných 36 vteřin …Video bylo natočeno za polárním kruhem, přímo mezi kanadsko-aljašsko-ruskou hranicí.Trvá to jen pár vteřin, ale nádherný výhled je obdivuhodný. Tento jev lze pozorovat pouze jednou ročně po dobu 36 sekund; Měsíc se objevuje v celé své kráse a pak zase mizí. Je to tak blízko, že to vypadá, že to dopadne na zem, hned poté je úplné zatmění Slunce po dobu 5 sekund, během kterého všechno ztmavne. Tento jev se vyskytuje pouze v perigeu (bod, kde je Měsíc nejblíže k Zemi) a tam můžeme vidět obrovskou rychlost,“ píše se v nesmyslu, který sdílel i místostarosta Chrudimi.

Novinář Jan Tuna v pořadu „Tuna verus“ se dokonce do Chrudimi vypravil. Místostarosta dle rozhovoru přitom ví, že sdílí nesmysly. Argumentoval, že se mu video líbilo. Samozřejmě je nesmyslem, aby měsíc takto blízko a takovou rychlostí přeletěl na horizontem země. Znamenalo by to například obří příliv a odliv, který by způsobil povodně. K úplnému zatmění slunce navíc dochází průměrně jen jednou za 360 let. Dalším vidítkem, že jde o hoax může být, že na videu je slyšet údajný průlet měsíce. Ve vzduchoprázdnu se však zvuk samozřejmě nešíří. Video je tedy je dílem umělé inteligence nebo dílem videografiků. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.