Korelace neimplikuje kauzalitu je vědecká zásada, která připomíná, že pokud nějaké dva jevy často následují po sobě nebo pokud nějaké dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho ještě vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá kauzálním následkem.

Příkladů je mnoho. Jeden za všechny. Od 50. let 20. století prudce vzrostla jak úroveň atmosférického CO2, tak také výskyt obezity. Z toho můžeme vykonstruovat na vodě stojící falešný závěr, že vzestup koncentrace CO2 způsobuje tloustnutí. A bude to vypadat logicky, na první pohled. Ale není. Realita je totiž taková, že obojí je důsledkem toho, že bohatší populace víc jedí a zároveň spotřebovávají více energie.

Projekt TED-Ed vytvořil nedávno video, které se tuto zásadu snaží vysvětlit na příkladu, který se v minulosti skutečně stal. Šlo o horečku omladnic. Lékaři se nejprve domnívali, že ji způsobuje zánět. Ale co způsobuje zánět? Až později se ukázalo, že horečka omladnic se šíří bakteriálně a způsobují ji nesterilní nástroje a špatně vydezinfikované ruce lékařů.

České titulky k videu vytvořila Kara z projektu Videačesky a touto cestou jí děkujeme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.