Korelace neimplikuje kauzalitu je vědecká zásada, která připomíná, že pokud nějaké dva jevy často následují po sobě nebo pokud nějaké dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho ještě vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá kauzálním následkem.

Příkladů je mnoho. Jeden za všechny. Od 50. let 20. století prudce vzrostla jak úroveň atmosférického CO2, tak také výskyt obezity. Z toho můžeme vykonstruovat na vodě stojící falešný závěr, že vzestup koncentrace CO2 způsobuje tloustnutí. A bude to vypadat logicky, na první pohled. Ale není. Realita je totiž taková, že obojí je důsledkem toho, že bohatší populace víc jedí a zároveň spotřebovávají více energie.

Projekt TED-Ed vytvořil nedávno video, které se tuto zásadu snaží vysvětlit na příkladu, který se v minulosti skutečně stal. Šlo o horečku omladnic. Lékaři se nejprve domnívali, že ji způsobuje zánět. Ale co způsobuje zánět? Až později se ukázalo, že horečka omladnic se šíří bakteriálně a způsobují ji nesterilní nástroje a špatně vydezinfikované ruce lékařů.

České titulky k videu vytvořila Kara z projektu Videačesky a touto cestou jí děkujeme.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com