Karel Janeček patří k lidem, kteří mají za to, že rodiče mají chránit své děti před očkováním proti nemoci COVID-19 a že mají prosazovat především svobodu před covidovými restrikcemi. Pomáhá si však řadou nepravdivých tvrzení. Prohlásil totiž, že děti covid nijak neohrožuje. A rodiče dětí, které skončily v nemocnici, označil za panikáře. „Je naprostá pravda, že covid zdravé děti neohrožuje. To platí navzdory zmanipulovaným článkům a titulkům,“ napsal Janeček na Facebooku 25. ledna tohoto roku. „Ani ty děti v nemocnicích nejsou v ohrožení, je to výsledek paniky rodičů, kteří jdou do nemocnice, jakmile má dítě teplotu.”

To však není pravdou. Děti čelí po prodělání covidu sice nízkému, ale pořád nezanedbatelném riziku vážného zánětlivého syndromu. Míru výskytu vyvažuje jak značná zákeřnost nemoci, která se u dětí špatně diagnostikuje, tak její nebezpečnost — většina dětí se zotaví, ale ve zvlášť těžkých případech může infekce vést k potřebě intenzivní péče, v extrémním průběhu k orgánovému selhání a smrti. Nezapomínejme, že i děti může postihnout těžký průběh, jakkoli spíš sporadicky. Z posledních studií viru zároveň vyplývá, že takováto pravděpodobnost se s aktuálními mutacemi spíš zvýšila. Děti jsou také náchylné k prodělání tzv. dlouhého covidu. Bezpříznakový covid prodělají mezi dětmi jen jednotky procent, až polovina dětí mladších dvanácti let projde středně těžkým průběhem. Post-covidový syndrom se pak bez ohledu na průběh nemoci objevuje až u čtvrtiny dětí mladších dvanácti let, které nemoc prodělaly. Mezi nakaženými nemluvňaty téměř desetina prodělala závažný průběh.

Pořad 168 přinesl skutečné příběhy rodičů, jejichž děti postihl COVID-19. Své o tom ví např. maminka malé Vilmy „Vypadalo to, že má břišní příhodu, bolesti v břiše, horečky 39, tak to v jedné nemocnici vyhodnotili jako střevní virózu, byla 3 dny doma, ale nic se nezlepšovalo, tak jsem s ní šla sem do FN Motol a tady si nás už nechali,“ prozradila maminka s tím, že sedmiletá Vilma byla do té doby zcela zdravá. Teď musí dýchat s kyslíkem a neobejde se bez podpory srdce. „Napadne to všechny orgány, celé tělo bolí. To jsou neskutečné bolesti,“ popsala maminka to, čím si teď její sedmiletá dcera prochází. Synovi režisérky Simony Zlatuškové zase covid spustil silné astma, což znamenalo, že musel přestat hrát hokej a významně omezit všechny své pohybové aktivity.

„Stojím si za tím. Samozřejmě, všechno platí s nějakou maličkatou, v tomto případě bych řekl matematicky epsilonovou, výhradou. Jedno z mnoha milionů dětí může být ohroženo a ano, je pravda, že malé počty dětí, které jsou jinak zdravé, mohou mít těžší průběh. Mohou mít i tzv. PIMS. Ale většina z těch dětí, jsou děti, které měly nějaké onemocnění nebo menší imunitu,“ poznamenal Janeček v reportáži. Přednosta dětské kliniky v FN Ostrava Jan Pavlíček však prohlásil něco zcela jiného. „Jsou to v drtivé většině původně zcela zdravé děti bez těch tzv. komorbidit. Sportující. Normální populace,” uvedl Janečkova slova na pravou míru Pavlíček.

Matka Vilmy Pavlíčkova slova potvrdila. Její sedmiletá dcera prý byla před setkáním s covidem naprosto zdravá. A přidala ještě jednu poznámku. „Hele sorry, kdo si vezme kněžku lásky, já to samozřejmě naprosto respektuju, ale ať mně nevykládá o takových věcech. Nebo ať to vykládá komu chce, ale na mě je ten člověk příliš ezo mimo.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.