Na Slovensku se šíří dezinformace, ohledně nařízení EU o nové povinnosti tzv. bezkontaktních čipových průkazů. Je pravděpodobné, že podobné nesmysly se začnou šířit i v ČR.

Strana Sme rodina, Lidová strana Naše Slovensko a konspirační weby šíří novou teorii o tom, že Brusel nás všechny očipuje. Nařízení unie o posílení zabezpečení identifikačních dokladů mají sjednotit občanské průkazy napříč unií. Časem by všechny státy měly mít občanské průkazy s bezkontaktním čipem, podobně jako bankomatové karty nebo pasy.

„To, co šíří poslanci, je hoax. Překvapuje mě to. Na základě toho si dělám obraz o úrovni členů tohoto výboru a ptám se, jestli i v jiných tématech jsou stejně nekompetentní,” dodává Ľubor Illek, IT odborník ze sdružení Slovensko.digital.

Samotná povinnost mít do budoucna bezkontaktní čipové občanské průkazy je fakt. Panuje o nich spousta mýtů a dezinformační weby šíří o tématu nesmysly.

Co je to bezkontaktní čip a může vám někdo ukrást vaše údaje díky němu z občanského na dálku? Vnucuje nám Brusel novou zákeřnou past, jak říkají Hlavní zprávy? Viz rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelové.

Zdroj: https://video.sme.sk/c/22117191/it-odbornik-hoax-o-zacipovani-je-to-hlupost-video.html


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com