Na Facebooku i jiných sociálních sítích se šíří tvrzení, že německá krajně-pravicová a populistická AfD natočila video „Heil Zelenskyj“. Ve videu vidíme parodii na údajnou pomoc Ukrajině, přičemž se klip snaží vnutit myšlenku, že je to v Němcku jediný povolený názor a je srovnatelný s nacismem. Video, doprovázené ruskými titulky, bylo zveřejněno na RT, RIA NovostiInoSMI, Arguments and Facts, TsargradPravda.ruNotepadReporter a dalšími ruskými médii. A je to logické. Video je vytvořenou ruskou propagandou.

„Většina publikací tvrdila, že video bylo vytvořeno německou pravicovou radikální stranou “Alternativa pro Německo” (AfD), jiní autoři, kteří hovořili o původním zdroji videa, se omezili na obecné formulace jako “politická reklama”. Zároveň toto video nebylo zveřejněno ani na webových stránkách, ani na kanálu YouTube, ani na sociálních sítích AfD. Původní intro videa bylo skutečně natočeno v Německu, ale před šesti lety. Fotobanka Alamy  stejnou fotografii, kterou pořídil Hans-Peter Merten v roce 2017.,“ ale to je vše, konstatuje fact-checkingový web Provereno.

„Jak zjistil novinář Rádia Svoboda Mark Krutov, přinejmenším několik rolí v “německém” videu hráli ruští herci: manželský pár hráli Valentin Vorobyov a Julia Konyukhova, hlava skupiny lidí v uniformě – Julia Mandriko, jeden z jejích podřízených – Igor Alekseev.

„Novináři webu”Agentura” kontaktovali umělce. Mandrinko ignorovala zprávy a zaslané na sociálních sítích a Konjuchovová odpověděla, že jí “podmínky smlouvy zakazují komunikovat s médii”. Současně zveřejnila na svém instagramovém profilu “německé” video, v popisku uvedla, že byla natočeno RT.

Nejstarší příspěvek s videem, které bylo detekováno “ověřeno”, se objevil 26. července v 0:29 moskevského času na uživatelském @EllyB53292373 Twitteru. V době psaní této analýzy získalo video pouze asi 300 zhlédnutí a získalo sedm lajků. Ve svých publikacích (většina z nich jsou retweety) blogger kritizuje očkování proti COVID-19, zesměšňuje americké prezidenty z Demokratické strany, vyzývá k zákazu přistěhovalectví do EU a sdílí fragmenty vysílání ruské státní televize o válce na Ukrajině. Zdá se, že @EllyB53292373 žije v Nizozemsku – mnoho z jeho vlastních příspěvků, stejně jako zpráva v popisu profilu, jsou napsány v holandštině a / nebo věnovány otázkám místní politiky. Není však možné to spolehlivě potvrdit – majitel profilu nepíše o svém vlastním životě a na jeho avatar je umístěn portrét filozofky Hannah Arendtové.

Video údajně natočené v Německu tedy zřejmě vzniklo v Rusku. Hráli v něm ruští herci a herečky, z nichž jeden dokonce oznámil, že video bylo produkováno RT,“ píše web Provereno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.