Facebookem se momentálně šíří příspěvky tvrdící, že Česká televize spojila tornádo na Moravě a válku na Ukrajině. Stalo se tak 28. dubna v odpoledním vysílání ČT24, kdy moderátorka hovořila o cestě šéfa OSN Antónia Guterrese do Kyjeva. Někdo z režie do úvodu skutečně vložil fotografii ze škod po tornádu na Moravě. V reportáži samotné se už samozřejmě objevily skutečné záběry z Ukrajiny. Chyba režie, která vybrala špatný ilustrační obrázek, je tedy předkládána tak, že Česká televize vydává falešné zprávy o Ukrajině. O ničem takovém však nevíme.

Mluvčí České televize Karolína Blinková uvedla, že šlo o chybu při chystání programu. „Příspěvek o Ukrajině mělo následně nahradit téma pomoci po tornádu,“ vysvětlovala. A omluvila se za chybu.

Karel Dvořáček pro změnu bez kontextu šíří video ohledně prodeje tkání zemřelých lidí na Ukrajině. Z videa se může zdát, že se jedná o aktuální dokument. Dokument „Mrtví na náhradní díly“ však pochází z roku 2011 a nemá samozřejmě nic společného s aktuální situací.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.