Když vidím, co na internetu koluje za nesmysly ohledně SLAKu, cítím potřebu se k tomu vyjádřit a pokusit se ovlivnit alespoň tu malou sociální skupinu, ve které se pohybuji. Nechci tu rozebírat fakta ohledně nemoci samotné, toho je plný internet. Jen pár bodů k zamyšlení.

1) My, veterináři, jsme se rozhodli věnovat veterině primárně proto, že máme zvířata zkrátka rádi. Není to ani zdaleka takovej byznys, jak si mnozí z vás možná myslí, a rozhodně ne takový, aby vám to vykompenzovalo xy probdělých nocí, nervů, 24h pohotovosti na telefonu 7 dní v týdnu (zvlášť v případě velké praxe, o které je tu řeč), ztráty soukromí a zkrouhnutí osobního života na minimum. Toto všechno člověk rád obětuje něčemu, co ho baví a naplňuje. A pro nás jsou to zvířata. Takže věřte, že i nám je těch zvířat líto a rádi bychom, aby to mohlo mít jiný scénář.

2) Pro nás, “velkozvířatníky”, jsou chovy přežvýkavců (a prasat) zdrojem obživy. Jako fakt si myslíte, že si moc přejeme, aby se všechno vylikvidovalo a my byli bez práce..? Ne, nepřejeme. Děláme všechno proto, aby se tak nedělo. Ale bohužel v případě SLAKu je eradikace jediné možné řešení. Vůbec nás to netěší, ale jinak to z chovu nevymýtíte.

3) Kdo za to může? Nehledejte za tím ani Rusko, ani Brusel, ani Svědky Jehovovy, tlaky farma firem, obchodníky z masem, Trumpa, nebo nevím koho všeho. S trochou fantazie/paranoie se dá vymyslet konspirační teorie téměř na cokoli. Infekční nemoci, ať už lidí nebo zvířat, tu s námi vždycky byly a vždycky budou. Jejich šíření nahrává volný pohyb osob a zboží (který jsme ale chtěli, ne?). SLAK po světě pořád někde koluje, jen díky různým opatřením se to od nás zatím drželo dál.

4) Je pravda, že úmrtnost je nízká. Klinické příznaky a jejich důsledky jsou ale natolik závažné (s přesahem do další užitkovosti a dalších generací zvířat), že to ve stádě prostě nechcete. Takže ano, ve hře jsou i významné ekonomické faktory, ale živočišná výroba prostě nejede na to, že máme kravičky protože jsou roztomilé. Zemědělské podniky zaměstnávají xy lidí, kupují stroje, splácí úvěry atd atd a je potřeba udržet určitou užitkovost, aby se to celé nezhroutilo. Ano, možná to není ke zvířatům fér, ale to je daň za intenzivní zemědělství. Za to, že máme v obchodě mlíko za 20 kč. To, že to většina z vás nevidí nebo nechce vidět, neznamená, že to tak není.

5) Vakcinace. Je s podivem, jak někteří (ať už z řad odborné nebo laické veřejnosti) zarytí odpůrci vakcinací (protože ty byly přece vymyšlené jen proto, aby se na tom napakovaly farma firmy a my, veterináři, žejo) teď nejvíc volají po očkování dobytka na SLAK. To bychom si přáli všichni, viz body výše. Bohužel situace je taková, že není dostupná vakcína, která by zvířata dobře ochránila. U vakcíny neexistuje zkřížená imunita proti jednotlivým sérotypům, a ani v rámci jednoho sérotypu nemusí být účinná proti jeho subtypům. Navíc po vakcinaci zvíře může zůstat vironosič, takže virus může dál vylučovat, a vzhledem k infekčnosti viru… takže zase, nechcete ve stádě trosku, která to roznáší dál. Bylo by to pořád dokola. A to ani nemluvím o tom, že status SLAK prosté země se vakcinací ztrácí a opět to má vliv na obchodovatelnost produktů ŽP.

Těch bodů by bylo víc, ale už tak je to dlouhé a pokud si to někteří přečtete a aspoň trochu se nad tím zamyslíte, budu za to ráda. Prosím, nešiřte bludy a dezinformace. Dělejme každý, co můžeme, sám za sebe, dodržujme opatření a modleme se. Nic jiného nám totiž ani nezbývá.

MVDr. Veronika Skotáková


author