Žárovku vynalezl černoch, žádný Thomas Alva Edison, uvedl během proslovu na konci minulého týdne v kostele v americké Kenoshi demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Informoval o tom server The Independent.

Proč, proboha, neučíme historii na hodinách historie? Černoch vynalezl žárovku. Žádný běloch jménem Edison. Je toho tolik. Věděl to někdo?“ řekl doslovně Joe Biden.

Koho konkrétně Biden považuje za vynálezce žárovky, neřekl. Pravděpodobně ale myslel Afroameričana Lewise Howarda Latimera. Ten svého času působil v elitním výzkumném týmu Thomase Edisona a žárovku vylepšil pro širší použití. Původní prototyp žárovky byl osvětlen žhavým, elektrifikovaným vláknem z papíru, které rychle shořelo. CNN s odvoláním na Massachusettský technologický institut uvádí, že ani Latimer sice není vynálezcem žárovky, nicméně její použití vylepšil přidáním vlákna z odolnějšího uhlíku. Poté vyvinul také závitovou objímku. Latimer vynalezl také první toaletu pro železniční vagóny a předchůdce klimatizace, podílel se i na vývoji telefonu.

Thomas Alva Edison si žárovku nechal patentovat, ovšem podle výzkumů ji sestrojilo několik na sobě nezávislých vědců. Jak upozorňuje Politifact, historie žárovky je poměrně dlouhá. Už v roce 1801 anglický chemik Sir Humphry Davy prokázal, že vlákno zahřívané elektřinou může svítit. Svůj vynálezl však nedotáhl. V 1841 si dal patentovat první žárovku, v níž použil tenký platinový plátek, Francouz Fréderic de Moleyns. Jeho žárovka však měla jen velmi krátkou životnost. R. 1854 rozsvítil první žárovku i Henry Goebel, Němec, který emigroval do New Yorku. Tento optik a hodinář s její pomocí osvětlil výkladní skříň s vystaveným dalekohledem, aby přilákal zákazníka. V žárovce použil zuhelnatělé bambusové vlákno. Jenže Goebel neměl potřebné finance na uznání patentu a neuměl ani dostatečně anglicky, aby mohl napsat patentní přihlášku. A vlastně ho to moc nezajímalo, neboť chtěl především prodávat svoje chronometry a dalekohledy. V r. 1876 si nechal Pavel Nikolajevič Jabločkov patentovat elektrickou svíčku, ale ta vydržela hořet jen půl hodiny.

Edison se na sestrojení žárovky vrhl v září 1878. Po zhruba 1600 pokusech se obrátil zpět k uhlíku. Vyzkoušel asi 6000 různých druhů vláken, než dokázala zuhelnatělá nit japonské bavlny svítit plných 40 hodin. Na tento vynález získal Edison patent s číslem 223 898 a už na Silvestra téhož roku se rozsvítilo několik žárovek na cestě do jeho sídla.

Biden ve svém projevu v Kenoshi však řekl, že „Žárovku vynalezl černoch, ne běloch jménem Edison.“ Zde zmiňovaný Howard Latimer skutečně hrál důležitou roli ve vývoji a adaptaci žárovky. Stejně tak ovšem mnoho dalších vynálezců v desetiletích předcházejících Edisonovu patentu.  Edison rozhodně nebyl jediným vynálezcem. Stavěl na práci ostatních. Web Politifact definujeme výrok jako velmi zavádějící. Výrok obsahuje prvek pravdy, ale ignoruje ostatní fakta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.