V současnosti existuje mnoho projektů, které ověřují pravdivost výroků politiků v politických debatách či například na tiskových konferencích. V Česku v této souvislosti velmi dobrou práci odvádí třeba Demagog.cz, výroky nepravidelně ověřuje i náš projekt. Problémem těchto projektů je však fakt, že výroky politiků ověřují většinou až s odstupem času. Na analýzu faktů, které zaznívají v diskuzích, se proto podívá jen zlomek lidí.

Tento problém však řeší vědci z Dukeovy univerzity v USA. Tým expertů pod vedením profesora Billa Adaira vytvořil aplikaci, která může ověřovat pravdivost výroků politiků v přímém přenosu. Vědci zatím vytvořili mobilní aplikaci. Podobná aplikace pro televize je už téměř hotová.

Program funguje na bázi systematického vyhledávání v databázích jako Politifact, Factcheck a v článcích novin Washington Post. Na jejich základě následně divákovi, v přímém přenosu, ve formě komentáře poskytne informaci o pravdivosti konkrétního tvrzení. Vědci již tento program testovali na vybrané skupině diváků. Aplikace jim k projevům Donalda Trumpa a Baracka Obamy o stavu unie přidávala komentáře v přímém přenosu. Podle Adaira měla služba velký úspěch.

Americké stanice o ni zatím nejeví zájem. Podle agentury AP za momentálním nezájmem stojí hlavně fakt, že jde o velmi citlivé téma. Televize se mohou obávat, že jejich diváci budou podezřívat z manipulace. Adair tvrdí, že tato podezření by mohly vyřešit totální robotizaci systému a vyloučením lidského vlivu z ověřování výroků, což by zajistilo, že program by ověřoval všem politiků stejně. Profesor jako možnost řešení vidí kontrolní komentář každé dvě minuty.

Pokud by měla aplikace na trhu úspěch, mohla by výrazně přispět k lepší informovanosti diváků (voličů) a snížila by šance politiků manipulovat veřejné mínění pomocí lží. Rizikem takové aplikace však je, že následně i dezinformátoři budou mít možnost vytvořit si takovou aplikaci, do které naopak vloží vlastní databázi „faktů“.

Článek povodně vyšel na webu Antipropaganda.skhttps://antipropaganda.sk/vedci-vytvorili-nastroj-na-overovanie-vyrokov-politikov-v-priamom-prenose/