Na Facebooku se šíří nový hoax. Podle účtu „Robyn Hood“ ve Valašském Meziříčí „zabili a okradli Ukrajinci nevinného a neškodného bezdomovce“. Jindy měla být ukrajinskými mladíky prý znásilněna 17letá dívka.

Policie České republiky obě události popírá. „Telefonicky jsme obě popisované události ověřili u policejního mluvčího Územního odboru Vsetín (pod který Valašské Meziříčí spadá) nprap. Petra Jaroše. Ani jeden z popisovaných skutků se ve Valašském Meziříčí nestal. Tedy šířená zpráva je lež,“ píše na sociální síti Týdeník policie.

I naše redakce se na nadpraporčíka Petra Jaroše obrátila telefonicky. Důvodem bylo, že účet trvá na tom, že se u autobusového nádraží něco stalo. Jaroš dovysvětlil, že u autobusového nádraží policie zasahovala u smrti muže, nebylo ovšem zjištěno cizí zavinění. Muž zemřel přirozenou smrtí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.