Video, které bylo šířeno jako vtip, zneužívají dezinformátoři a jiní bojovníci proti vládě. Poukazují na to, že v jedné ze škol studentům rozdali deky. Má to být důkaz toho, že vláda neřeší energetickou krizi.

Jak již bylo napsáno, videa se chopily nejen dezinformační weby, které ho využily jako příklad dopadů odmítání ruského plynu v Evropě. Video na TikToku nasbíralo přes 600 tisíc zhlédnutí a šířilo se dál. Projekt Ověřovna zpravodajského webu iROZHLAS.cz ale dohledal a zkontaktoval školu i autorku videa a zjistil, že na škole se topí a video autorka natočila jako vtip.

Server iROZHLAS.cz se spojil s autorkou videa a zjistil, že video pochází z Odborné střední školy podnikání a mediální tvorby v Kolíně. Jde o soukromou školu, která podle vyjádření studentů i vedení školy ve skutečnosti topí.

„Video, které jsem natočila, bylo jen ze srandy,“ vysvětluje Aneta, studentka 3. ročníku, která video zveřejnila. „Nečekala jsem, že by se to mohlo dostat takhle daleko, až později jsem to začala brát jako vážnou situaci,“ vypráví.

Podle jednatelky Daniely Dalecké škola objednala 270 dek, které 20. září studentům rozdala jako vstřícný krok na začátku školního roku. „Deky jsme nakoupili už v srpnu, zamýšleli jsme to jako pozornost od školy,“ uvádí.

Od začátku října škola zahájila topnou sezonu tak, jak je běžné. „Aktuálně je tady vždycky alespoň 20 stupňů,“ tvrdí další studentka Simona, která na svém Twitteru zveřejnila příspěvek s podobným kontextem. I v jejím případě šlo o nadsázku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.