Prezident Miloš Zeman v neděli ve svém vánočním poselství vyzval k odstoupení Česka od tzv. Zeleného údělu, který má zredukovat uhlíkové emise v Evropě. V projevu například řekl, že Evropská unie chystá zakázat v roce 2035 jezdit auty se spalovacími motory. To však není pravdou. V příslušném dokumentu se jedná o zákaz prodeje nových benzinových a dieselových aut. Nikoliv o ježdění ve vozech s těmito motory.

Prezident Zeman rovněž hovořil o zákazu vytápění plynem od roku 2030. Ani to není pravda. Evropa počítá s postupným omezováním plynu pro vytápění od roku 2040. Začínat se bude u velkých budov.

„Musíme se vyvázat ze zeleného údělu pro Evropu, který je hlavním důvodem růstu cen energií,” řekl dále Miloš Zeman. Toto tvrzení je však sporné. Kromě ekologických opatření a růstu emisních povolenek má na cenu vliv i oživení ekonomiky nebo měnová politika centrálních bank. Dalším důvodem zdražování zemního plynu je fakt, že jej Rusko v posledních měsících dodává do Evropy záměrně citelně méně. Ruský plynárenský gigant Gazprom omezením dodávek plynu po svém tlačí EU k tomu, aby nekladla překážky do cesty zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Důvodů je tedy mnoho a analytici nejsou schopni určit, jaké z opatření má na cenu energií největší vliv. Nutné dodat, že prezident zdůraznil, že se jedná o jeho přesvědčení a svým způsobem tedy připustil, že se může mýlit.

Prezident kromě vyjádření k Zelenému údělu hovořil například o očkování proti COVID-19. „Jsem přesvědčen, že to je nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii,“ prohlásil prezident. Inspirovalo ho k tomu Rakousko, které se rozhodlo k povinnému očkování přistoupit. „Svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru,“ řekl Zeman.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.